biura turystyczne
Autor Barbara Daszuta - 2 Stycznia 2021

Które polskie biuro podróży jest największe?

W okresie wakacyjnym Polacy uwielbiają zagraniczne wyjazdy, ale niechętnie sami je organizują. Z każdym rokiem częściej za to korzystają z usług biur podróży, które na siebie biorą rezerwację biletów lotniczych oraz miejsc w hotelach, a w przypadku wakacji połączonych ze zwiedzaniem – także biletów wstępu do odwiedzanych obiektów.

Branża turystyczna w Polsce, do czasu pandemii Covid19, systematycznie się rozwijała – tylko w 2019 r. pięciu największych polskich touroperatorów (Itaka, TUI, Rainbow, Coral Travel i Grecos) obsłużyło prawie 2,9 mln klientów, odnotowując łączny zysk w wysokości ponad 137 mln zł (dane za raportem Wiadomości Turystycznych z 2020 r.). Sprawdźmy zatem trzy biura podróży stanowiące w 2019 r. czołówkę polskiej turystyki. Wiedza o nich na pewno przyda się przy planowaniu wakacji (o ile nie zostanie wprowadzony pełny lockdown i zakaz podróżowania).

Itaka

Od wielu lat lider polskiej branży turystycznej zarówno jeśli chodzi o liczbę klientów (981 tys.), jak i przychody ze sprzedaży (3 363,2 mln zł, wzrost o 7% rdr). Oferuje wczasy last minute i first minute do ponad stu destynacji, w tym do Egiptu, Hiszpanii, na Kubę, Zanzibar i na Malediwy).

W ofercie znajdują się też rejsy statkiem połączone ze zwiedzaniem (m.in. Wyspy Kanaryjskie, Teneryfa, Floryda), wycieczki objazdowe i wycieczki fakultatywne. Nie bez znaczenia jest fakt, że Itaka to sprawdzone i bezpieczne biuro podróży: Gwarancja Ubezpieczeniowa Biura Podróży ITAKA, wystawiona przez ERGO Reiseversicherung AG Oddział w Polsce to 297 000 000 PLN.

TUI

Druga najprężniej rozwijająca się firma turystyczna na polskim rynku. W 2019 r. zanotowała prawie 2 710 mln przychodu (wzrost rdr o 34%), 13,1 mln zł zysku netto i obsłużyła 981 000 klientów (najwięcej w branży). Szeroka oferta turystyczna TUI obejmuje nie tylko wycieczki all inclusive, wycieczki fakultatywne czy weekendowe wyjazdy city break, ale również bilety czarterowe w atrakcyjnych cenach (m.in. do Barcelony, Funchal, na Ibizę czy do Cancun). Gwarancja ubezpieczeniowa TUI Group wynosiła aż 438 823 039 PLN i była największą na rynku.

Rainbow

Touroperator, który w 2019 r. obsłużył prawie pół miliona turystów i wypracował ponad 37 mln zł zysku netto, odnotowując tym samym największy w branże wzrost rdr w tej kategorii wynoszący aż 288%. Jego rozbudowana oferta obejmuje – oprócz standardowych propozycji last minute, first minute i all inclusive – także rejsy statkiem, wycieczki autokarowe, zwiedzanie z wypoczynkiem oraz pakiety „Spokojne Wakacje 50+” (wyjazdy poza szczytem sezonu, z pełnym wyżywieniem i opieką polskojęzycznych rezydentów).

Rainbow został również wyróżniony licznymi prestiżowymi certyfikatami, w tym Diamenty Forbesa, nagroda polskiej edycji branżowego pisma „Business Traveller”, Touroperator Roku i wiele innych. Jego gwarancja ubezpieczeniowa wynosiła 190 mln zł.

Agencyjne biura podróży

Coraz chętniej wybieranym przez klientów rozwiązaniem są też agencyjne biura podróży, skupiające oferty różnych touroperatorów w jednym miejscu. Szczególnie popularne są internetowe platformy turystyczne, np. wakacje.pl (Grand Prix Laur Konsumenta w kategorii Turystyka, oferta wyjazdów do 150 krajów z portfolio ok. 70 biur podróży) czy fostertravel.pl (serwis działający od 1998 r. i rekomendowany przez Polską Izbę Turystyki, współpracujący m.in. z TUI, Wezyr Holidays, Rainbow Tours, Exim Tours).

Za ich pośrednictwem możemy zarezerwować egzotyczne wakacje w setkach lokalizacji, wycieczki objazdowe i wyjazdy city break, możemy rezerwować hotele i bilety lotnicze, a dzięki atrakcyjnym ofertom last minute i first minute wiele opcji dostępnych jest w bardzo atrakcyjnych cenach, pozwalających oszczędzić nawet 10-15% kosztów rezerwacji.

Agencyjne biura podróży to bardzo wygodna opcja – dostępność wielu ofert w jednym miejscu to znaczna oszczędność czasu, a możliwość dokonania rezerwacji online pozwala zorganizować cały wyjazd bez wychodzenia z domu. Dodatkowo, korzystając z wiarygodnych i sprawdzonych biur mamy pewność, że cena oferty nie ulegnie zmianie oraz nie musimy się obawiać utraty wpłaconych na poczet wyjazdu pieniędzy.

Tekst zewnętrzny

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News