Koronawirus: maseczka
Autor Piotr Burakowski - 23 Października 2020

Gdzie trzeba nosić maseczkę, a gdzie nie? I kto nie musi robić tego w ogóle? Odpowiadamy

Od soboty cała Polska znajdzie się w czerwonej strefie, tymczasem już teraz zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych obowiązuje na terenie całego kraju. Tłumaczymy, gdzie konieczne jest zakładanie maseczki, a gdzie nie, oraz przybliżamy, kto nie ma obowiązku jej noszenia.

Obowiązek zasłaniania ust i nosa dotyczy przebywania na ulicy, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, w autobusie, tramwaju i pociągu. Pojawia się on także w samochodzie osobowy, o ile jedziemy z kimś, z kim nie mieszkamy na co dzień.

Zasłanianie ust i nosa obowiązuje ponadto w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie, w kinie i teatrze, u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu, w kościele i szkole, na uczelni, w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej.

Gdzie nie trzeba zakładać maseczek?

Zasłanianie ust i nosa nie jest obowiązkowe, kiedy przebywamy w lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży.

Kto nie ma zaś obowiązku noszenia maseczek? Osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający: całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim, trudności w samodzielnym odkryciu bądź zakryciu ust lub nosa.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Jaki powiedział nieprawdę ws. aborcji dzieci
  2. Nie wierzysz w działanie maseczek? Pierwsze poważne badanie, które obnaża ich skuteczność

Przypomnijmy, że rząd szykuje duże zmiany w kwestii karania za brak maseczki. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział niedawno, że przepisy w tej sprawie trafią do nowej ustawy – obecnie funkcjonują one tylko w ramach rozporządzenia. Wraz ze zmianami maksymalna kwota mandatu wyniesie 1000 zł, a do wystawiania kar upoważniona będzie nie tylko policja, lecz również straż miejska, a nawet straż ochrony kolei.

Źródło: AntyFAKE.pl
Foto: Pixabay.com

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News