Mateusz Morawiecki defilada wojskowa
Autor Michalina Kobla - 2 Września 2019

Rząd wydał 2 mld na defiladę Wojska Polskiego w Katowicach? Zmanipulowana grafika okrąża Facebooka

Mateusz Morawiecki podjął decyzję o wydaniu 2 miliardów złotych na defiladę Wojska Polskiego w Katowicach? Taką właśnie informację zawiera grafika, która zdobyła na Facebooku bardzo dużą popularność. Chociaż MON nie udostępnił jeszcze sprawozdania za wydarzenie w 2019 roku, w zestawieniu z wydatkami z lat poprzednich taka kwota okazuje się całkowicie nieprawdopodobna.

Mateusz Morawiecki rozpoczął już kampanię przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. Przypomnijmy, że premier będzie "jedynką" partii w Katowicach. W ostatnim czasie polityk spędza na Śląsku naprawdę dużo czasu, odbywając serie spotkań z mieszkańcami różnych części województwa. W tym roku to właśnie w Katowicach odbyła się także 15 sierpnia defilada Wojska Polskiego. Władze argumentowały to faktem setnej rocznicy pierwszego powstania śląskiego, jednak nie wszyscy komentujący potraktowali te stwierdzenia poważnie.

Afera ściekowa. Działacz PiS z Płocka pokazał zdjęcie śniętych ryb w Wiśle. Pochodzi z 2010 rokuAfera ściekowa. Działacz PiS z Płocka pokazał zdjęcie śniętych ryb w Wiśle. Pochodzi z 2010 rokuCzytaj dalej

Dyskusja na temat defilady w Katowicach rozgorzała na nowo, gdy na Facebooku pojawiła się grafika z tekstem o następującej treści:

"Czy wiesz, że ściągnięcie sprzętu wojskowego do centrum Katowic na potrzeby kampanii wyborczej Mateusza Morawieckiego kosztowało Polaków 2 000 000 000 zł?"

Poniżej umieszczono fotografię posłanki z ramienia Platformy Obywatelskiej Lidii Gądek oraz cytat (usytuowany tak, że wygląda na jej opinię):

"Rząd PiS-u udowodnił w Katowicach, że kompletnie nie zależy mu na zdrowiu Polaków. Jeden dzień parady wojskowej kosztował nas więcej, niż rocznie przeznacza się w Polsce na: leczenie stomatologiczne, refundację produktów medycznych, leczenie psychiatryczne, rehabilitację. Dalej tak być nie może!!!"

Grafika wygląda na plakat promujący posłankę, jednak nie znaleźliśmy go na jej stronie internetowej ani profilu na Facebooku. Zauważyć jednak trzeba, że dotychczasowe grafiki z udziałem polityk powstają w bardzo podobnej stylistyce. Ostatecznie obrazek zdobył jednak popularność dzięki jednemu z internautów, który udostępnił go 22 sierpnia tego roku. Sądzić można, że jeżeli ten nie jest osobą publiczną, to jego wpis nie dotarł do dużej grupy użytkowników Facebooka. Było jednak inaczej. Grafika została bowiem podana dalej przez 4,3 tys. internautów.

Mateusz Morawiecki wydał 2 miliardy złotych na defiladę wojskową?

Warto jednak zaznaczyć, że umieszczone na niej dane są całkowicie nieprawdopodobne. Na grafice mowa jest o 2 miliardach złotych, które miały zostać przeznaczone na organizację defilady. Do tej pory Ministerstwo Obrony Narodowej nie udostępniło danych z 2019 roku (zwróciliśmy się do MON z pytaniem o konkretne kwoty, na razie oczekujemy na oficjalną odpowiedź), dlatego też twórca grafiki nie miał dostępu do prawdziwych, rozliczonych sum.

Jeżeli zaś chodzi o zestawienie wspomnianych 2 miliardów złotych z kwotami z minionych lat, różnica okazuje się gigantyczna. W 2017 roku defilada pochłonęła wg oficjalnych informacji z MON ok. 2,6 milionów złotych. Tegoroczne wydarzenie na pewno kosztowało więcej, gdyż odbyło się w Katowicach, przez co z logistycznego punktu widzenia musiało być droższe, niż gdyby zorganizowano je w Warszawie. Patrząc na sprawę racjonalnie, trudno jednak uwierzyć w to, iż różnica w omawianych sumach miałaby się okazać aż tak gigantyczna. Poza tym, jak wspomniano wyżej, opinia publiczna wciąż nie ma bezpośredniego dostępu do prawdziwych, oficjalnych danych, więc autor grafiki także sam ich nie znał.

Nadal oczekujemy na odpowiedź z Ministerstwa Obrony Narodowej w tej sprawie. O finansowym rozliczeniu defilady będziemy informować na Antyfake.pl.

Rząd wydał 2 mld na defiladę Wojska Polskiego w Katowicach? Zmanipulowana grafika okrąża Facebooka

Źródła:Facebook, Ministerstwo Obrony Narodowej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News