Mateusz Morawiecki Świdnica
Autor Michalina Kobla - 24 Września 2019

Morawiecki chwalił się wysokim dofinansowaniem na drogę w Świdnicy. Prezydent miasta: ta ulica nie istnieje

Mateusz Morawiecki odwiedził kilka dni temu Świdnicę, aby spotkać się z lokalnymi wyborcami. Premier chwalił się publicznie zainwestowaniem 7 milionów w odnowienie ulicy Kossaka. Prezydent miasta niespodziewanie zauważyła jednak, że taka ulica w Świdnicy po prostu nie istnieje.

Mateusz Morawiecki pojawił się w Świdnicy, gdzie podczas spotkania z wyborcami opowiedział o udanych inwestycjach w regionie. Premier pokusił się o podanie kilku konkretnych przykładów, co prawdopodobnie nie było jednak najlepszym pomysłem:

"Stawiamy teraz na rozwój. Zobaczcie na przykład Świdnicy. Ulica Kossaka – 7 mln zł z budżetu centralnego. W całym powiecie świdnickim 25 mln zł. Na piękny nasz zabytek kultury – przepiękną, słynną katedrę świdnicką prawie 20 mln zł na remont, żeby jeszcze większym blaskiem świeciła na całą Polskę."

Oszuści podszywali się pod InPost i wyłudzali pieniądze. Firma wprowadza zmiany dla bezpieczeństwa klientówOszuści podszywali się pod InPost i wyłudzali pieniądze. Firma wprowadza zmiany dla bezpieczeństwa klientówCzytaj dalej

Mateusz Morawiecki o nieistniejącej ulicy

Opowieść Morawieckiego rzeczywiście mogła początkowo robić wrażenie, jednak nowe światło na sprawę rzucił szybko wpis na Facebooku prezydent Świdnicy Beaty Moskal-Słaniewskiej. Działaczka zaznaczyła przede wszystkim, że w mieście nie ma wspomnianej przez polityka ulicy Kossaka. Jak stwierdziła, być może premierowi chodziło o ulicę Kraszowicką. To jednak nie koniec nieścisłości w jego wypowiedzi. Prezydent pisała:

"Środki na dofinansowanie remontów dróg lokalnych pochodzą z powołanego przed laty funduszu, który nie bez powodu nazwany został "schetynówki". Czyli drogi lokalne. Środki można pozyskiwać w procedurze KONKURSOWEJ, czyli przedkłada się projekt, który musi uzyskać dużą ilość punktów od komisji ekspertów. Nie ma tu możliwości, by ktoś coś "załatwiał". O "załatwianiu" słyszałam w epoce dawno minionej. Tu ważna jest wartość projektu. Chyba że ktoś chce "kogoś załatwić", bo o takich sytuacjach słyszałam. (Wracając do Kraszowickiej - dofinansowanie na etap I otrzymaliśmy w 2017 roku. W czasie poprzedniej kadencji Sejmu Świdnica otrzymała na drogi lokalne 6,7 miliona złotych. W kadencji 2015-2019 - 7,33 mln zł). Teraz, zyskując bardzo dużą ilość punktów, po prostu znaleźliśmy się wysoko w rankingu. Koszt całego remontu to ponad 7 milionów złotych. Ale kwota dofinansowania to około 3,7 miliona złotych. Drugie tyle dołoży miasto ze swojego budżetu. Muszę przyznać, że współpraca z urzędnikami Urzędu Wojewódzkiego, szczególnie zaś z byłym wicewojewodą Krzysztofem Kamilem Zielińskim, przebiegała bardzo dobrze i merytorycznie."

Podsumowując, w Świdnicy nie ma ulicy Kossaka, o której mówił Mateusz Morawiecki. Poza tym sama kwestia finansowania remontów jest bardziej skomplikowana, niż przedstawił to w swym wystąpieniu premier, a duże koszty ponosi także samo miasto.

Źródła:Onet, Facebook

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News