Koronawirus: mózg
Autor Piotr Burakowski - 21 Października 2020

“Mgła mózgowa” u pacjentów z Covid-19. Wyjaśniamy, co to takiego

Już wiosną naukowcy przypuszczali, że wirus zagraża nie tylko układowi oddechowemu, ale także nerwowemu – mózgowi, rdzeniu kręgowemu i nerwom. Obecnie zaś potwierdzają się ich przypuszczenia – podaje Medonet.

Największe w USA badanie nad objawami neurologicznymi u chorych na koronawirusa wykazało, że niemal co trzeci włączony w badanie doznał zmiany stanu psychicznego.

Niepokojąca jest zwłaszcza tzw. "mgła mózgowa". CNN opisuje przypadek 65-latki Marilyn Walters. Kobieta, już po odzyskaniu zdrowia po przebyciu COVID-19, miała trudności w układaniu myśli, problemy z koncentracją, nie mogła nawet przypomnieć sobie, co wydarzyło się przed chwilą.

Mgła mózgowa dotyka także osoby młode

Okazuje się, że "mgła mózgowa" dotyka nie tylko osoby starsze, ale i wciąż młodych dorosłych. Aczkolwiek objawy u seniorów są poważniejsze.

"Mgła mózgowa" to niemedyczny termin używany do opisywania takich objawów, jak dezorientacja, zapominanie, niezdolność do skupienia się i problemy z komunikacją.

Igor Koralnik, szef oddziału chorób zakaźnych w Northwestern Medicine w Chicago, uważa, że pacjentów, którzy doświadczyli "mgły mózgowej", są tysiące.

Z kolei Michael Zandi, konsultant z Instytutu Neurologii UCL Queen Square w Londynie, przekonuje na łamach "The Guardian", że dotychczas przeprowadzone badania wskazują, iż odsetek osób, które przeżyły infekcję SARS-CoV-2 i u których wystąpiły zaburzenia poznawcze, wynosi do 20 proc.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Jaką strategię wybrał rząd w walce z Covid-19? Morawiecki zabrał głos
  2. Cała Polska znajdzie się w czerwonej strefie? Nowe informacje

Dodajmy, że francuskie badanie przeprowadzone na 120 hospitalizowanych pacjentach z koronawirusem wykazało, że 34 proc. doświadczało utraty pamięci, zaś 27 proc. miało problemy z koncentracją jeszcze miesiące po wyzdrowieniu.

Źródło: Medonet.pl
Foto: Pikrepo.com

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News