Minister środowiska Michał Woś.
Autor Piotr Burakowski - 24 Sierpnia 2020

Minister środowiska podał fałszywy tweet, by pokazać, że ma rację

Minister środowiska Michał Woś zapowiedział walkę z organizacjami pozarządowymi finansowanymi z zagranicy. Polityk, chcąc pokazać, że ma rację, podał dalej na Twitterze fake newsa dotyczącego niedawnego wyroku Sądu Najwyższego w USA – zauważa w artykule dla OKO.press absolwentka prawa Dominika Sitnicka.

Michał Woś przekonuje, że wiele organizacji pozarządowych, które zajmują się ochroną przyrody, posiada finansowanie z zagranicy. Jak pisze Dominika Sitnicka, minister sugerował, że takie organizacje – z inspiracji obcego wywiadu – działają na szkodę Polski. Projekt ustawy przygotowywany przez Solidarną Polskę zakłada stworzenie rejestru organizacji, które otrzymują zagraniczne finansowanie.

Tweet zawierający nieprawdę

Problem tkwi w tym, że Michał Woś uzasadnia swoje stanowisko poprzez podanie tweetu, w którym napisano nieprawdę:

"Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych zniósł ochronę wszystkich organizacji Sorosa powiązanych z Open Society, które od dziś będą traktowane jako «międzynarodowe zagrożenie». Orzeczenie ma moc zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak też poza ich granicami".

Dodajmy, że autor wpisu podlinkował do artykułu, w którym nie było żadnych konkretnych informacji.

Mimo to Michał Woś podał tweet dalej, opatrując go własnym komentarzem: "#Jawność Projekt polskiej ustawy o transparentności finansowania NGO jest gotowy. @SolidarnaPL będzie przekonywać koalicjantów do jego uchwalenia – jawność wzmacnia demokrację".

Szumowski deklarował w sierpniu, że nie opuści okrętu? Tak, to prawdaSzumowski deklarował w sierpniu, że nie opuści okrętu?Czytaj dalej

Wyrok Sądu Najwyższego USA dotyczy innej sprawy

Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich, zwrócił uwagę ministrowi, że wyrok Sądu Najwyższego USA dotyczy innej sprawy.

Bodnar zwraca uwagę, że wyrok dotyczy ograniczeń w wolności słowa dla oddziałów amerykańskich organizacji pozarządowych działających poza granicami USA – ze względu na federalne granty.

Michał Woś jest zdania, że wyrok amerykańskiego Sądu Najwyższego stwierdza, że fundacje George’a Sorosa mają być traktowane jako "międzynarodowe zagrożenie", a z tego powodu pozbawione ochrony prawnej.

Jest to tymczasem nieprawdą, na co wskazuje już pierwsza strona wyroku. Wyrok Sądu Najwyższego z czerwca 2020 roku orzeka, że organizacje zagraniczne nie są chronione przez amerykańską konstytucję, dlatego nie przysługuje im taka ochrona wolności wypowiedzi jak organizacjom amerykańskim.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. TVN24 przypisała fałszywy cytat posłowi PiS. Stacja wyemitowała sprostowanie
  2. Błąd na kolekcjonerskich banknotach NBP. Czy takie banknoty są ważne?

"Woś złapał się na fake newsa z Ameryki, gdzie prawica także intensywnie szczuje na George’a Sorosa, ale wyrok Sądu Najwyższego, który ten polityk linkuje, jest mimo wszystko zbieżny ze stanowiskiem polskiego rządu. Jest on bowiem uznaniem prymatu rządowej agendy nad swobodą organizacji pozarządowych w realizacji swoich statutowych zadań" – podsumowuje Dominika Sitnicka.

Źródło: OKO.press
Foto: YouTube / Kancelaria Premiera

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News