Kazimierz Nycz
Autor Piotr Burakowski - 16 Października 2020

Brak obecności na mszy św. w trakcie pandemii to grzech? Kard. Nycz tłumaczy, że nie

Wielu polskich księży zasłynęło w ostatnim czasie z szerzenia dezinformacji na temat koronawirusa, wmawiając m.in. wiernym, że maseczka nie pomaga w walce z COVID-19, tylko szkodzi zdrowiu. Tym większą uwagę zwraca więc dyspensa od uczestnictwa we mszy świętej, której udzielił warszawskim wiernym kard. Kazimierz Nycz.

W piątek 16 października na stronach warszawskiej archidiecezji pojawił się komunikat metropolity warszawskiego Kazimierza Nycza, w którym kardynał przypomniał o zasadach obowiązujących kapłanów i wiernych uczestniczących we mszach świętych.

Zasady sanitarne podczas mszy świętej

"W związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem oraz z faktem, iż parafie Warszawy znalazły się w czerwonej strefie, przypominam księżom proboszczom i wiernym o wszystkich dotychczasowych zaleceniach dotyczących przestrzegania zasad sanitarnych w czasach pandemii: o zachowaniu dystansu, obowiązku zakrywania ust i nosa (z wyjątkiem celebransa głównego), o zasadzie dezynfekcji rąk oraz rozłącznego udzielania Komunii św. do ust i na rękę" – zakomunikował kard. Kazimierz Nycz.

Co więcej, metropolita warszawski przypomniał, że w parafiach na terenie strefy czerwonej należy zachować zasadę 7 mkw na jedną osobę w kościele, a w parafiach w strefie żółtej – 4 mkw na jedną osobę.

"Zasada ta dotyczy Mszy św. i wszelkich nabożeństw włącznie z Mszami obrzędowymi (pierwsza Komunia św. i bierzmowanie). Rodzicom należy pozostawić prawo decyzji o ewentualnym odłożeniu sakramentów ich dzieci" – przybliżył kard. Kazimierz Nycz.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Narkotyki od 7 do 20? Tak, to informacja polskiego rządu, ale pominięto ważną rzecz
  2. Nagrał poruszający film o walce z Covid-19. Sprawdziliśmy: to aktor, który grał u Vegi

Ponadto kardynał udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa we mszy świętej w niedziele i święta nakazane na terenie archidiecezji warszawskiej. "Przypominam wiernym, że skorzystanie z dyspensy oznacza, iż nieobecność na mszy świętej nie jest grzechem" – stwierdził.

Źródło: archidiecezja warszawska
Foto: Jakub Kaminski / East News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News