Koronawirus: noszenie maseczek
Autor Piotr Burakowski - 12 Października 2020

Covid-19: czy możemy jeść na ulicy? Odpowiadamy

Wznowienie nakazu zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych skłania do zadania pytania, czy możliwe jest jedzenie na ulicy bez obawy o otrzymanie mandatu. Na to zagadnienie zwraca uwagę Główny Inspektorat Sanitarny.

"Nakaz zasłaniania ust i nosa obowiązuje wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy. Nie zawiera on odstępstw dotyczących spożywania posiłków, lodów, gofrów, hot dogów etc. w miejscach objętych nakazem noszenia maseczek. Aktualnie przepisy nie zabraniają prowadzenia działalności gastronomicznej »na wynos«, ale mając na uwadze, że koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową, jedzenie posiłków kupionych na wynos powinno następować w domu" – podawał w kwietniu GIS, a od tamtego czasu nic się nie zmieniło.

Innymi słowy, nie mamy więc teoretycznie prawa, by zdjąć maseczkę na ulicy w celu zjedzenia kanapki czy lodów.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Będzie stan wyjątkowy? Ważny członek Sejmu zabrał głos
  2. Ekspert: zbliża się kolejny rekord, system może nie udźwignąć problemu

Przypomnijmy, że ponad dziesięciokrotnie wzrosła dzienna liczba mandatów za brak maseczek w porównaniu do ubiegłego tygodnia, kiedy jeszcze w całym państwie nie obowiązywały strefy żółte. W ostatnią sobotę i niedzielę policjanci w całym kraju wystawili blisko 11 tysięcy mandatów w związku z brakiem maseczek. Wszystko w ramach zapowiedzianej przez rząd polityki "zero tolerancji".

Źródło: GIS
Foto: Jakub Kaminski / East News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News