Oddanie krwi choroby
Autor Maria Wieczorek - 21 Listopada 2019

Chciałbyś oddać krew? Niektóre choroby dyskwalifikują potencjalnych krwiodawców

Oddanie krwi to cel szczytny i warty pochwały. Niestety wiele osób rezygnuje z niego w obawie, że ich stan zdrowia stanowi przeszkodę w tej kwestii. Sprawdź więc, jakie choroby dyskwalifikują potencjalnych krwiodawców.

Oddanie krwi służy pacjentom przygotowującym się do skomplikowanych zabiegów chirurgicznych i po wypadkach. Aktualnie nie ma uniwersalnego zamiennika krwi w powszechnym stosowaniu, dlatego jest ona wciąż bardzo potrzebna. Choroby, które kategorycznie wyłączają możliwość zostania dawcą krwi, to przede wszystkim cukrzyca i żółtaczka zakaźna (wirusowe zapalenie wątroby dowolnego typu).

Skąd się bierze smog? Nie tylko przemysł emituje szkodliwe zanieczyszczeniaSkąd się bierze smog? Nie tylko przemysł emituje szkodliwe zanieczyszczeniaCzytaj dalej

Oddanie krwi obwarowane jest również innymi wymaganiami

Jest wiele okoliczności, które zabraniają oddawania krwi tylko przez określony okres. Są to m.in. opryszczka (dwa tygodnie po ustąpieniu objawów), ugryzienie przez kleszcza (2 miesiące od ukłucia), przeziębienie lub biegunka (do 2 tygodni od ustąpienia objawów), pobyt w krajach tropikalnych (w zależności od miejsca pobytu od 6 do 12 miesięcy), ale również miesiączka, ryzykowany kontakt seksualny, przyjmowanie niektórych leków, a nawet zabieg stomatologiczny z zakładaniem szwów. W razie wątpliwości należy przed oddaniem krwi skonsultować się z lekarzem. Przed samym zabiegiem medyk przeprowadza potencjalnemu dawcy skrócone badanie dotyczące m.in. tętna czy zmian skórnych.

Warto wspomnieć o jeszcze jednym micie, który skutecznie zniechęca ludzi do oddawania krwi. Chodzi o posiadanie tatuażu, który dyskwalifkuje, ale tylko na okres 4 lub 6 miesięcy. Ankiety dla kandydatów na dawców krwi i przywileje Honorowych Dawców Krwi znajdziesz na stronach Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Najlepsze dziś:

  1. Część z was kupiła gadżety za kilka tysięcy złotych, ale jeszcze o tym nie wie. Coraz więcej doniesień o nowym oszustwie na Allegro
  2. Media ogłosiły nazwisko nowej minister sportu. Gerasimuk: To nie znajduje się w moich planach
  3. Z kont klientów popularnego banku zniknęły wszystkie środki. To nie złodzieje, a gigantyczna awaria

Źródła:PAP, rckik-warszawa.com.pl/

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News