Olga Tokarczuk podatek od Nobla
Autor Maria Wieczorek - 9 Grudnia 2019

Olga Tokarczuk miała nie zapłacić podatku od Nobla. Co z realizacją obietnicy ministra?

Olga Tokarczuk we wtorek odbierze literacką Nagrodę Nobla. Jeszcze w październiku ówczesny minister finansów Jerzy Kwieciński zapowiadał, że pisarka zostanie zwolniona z podatku od przychodów z rzeczonej nagrody. Chociaż rozporządzenia nadal nie ma, resort zapowiada przekazanie go do konsultacji zewnętrznych "w najbliższych dniach".

Olga Tokarczuk została ogłoszona laureatką literackiej Nagrody Nobla za rok 2018 jeszcze w październiku. Ówczesny minister finansów Jerzy Kwieciński bardzo szybko zareagował na tę informację, przekazując za pośrednictwem Twittera:

"Podjąłem decyzję o zaniechaniu poboru podatku PIT od przychodów związanych z Nagrodą Nobla. W najbliższym czasie wydam stosowne rozporządzenie w tej sprawie. Raz jeszcze serdecznie gratuluję Pani Oldze Tokarczuk i bardzo cieszę się z docenienia twórczości polskiej autorki."

Media społecznościowe zapełniły się doniesieniami, że TVP nie pokaże wręczenia Nobla Oldze Tokarczuk. Na pogłoski odpowiedział prezes stacjiMedia społecznościowe zapełniły się doniesieniami, że TVP nie pokaże wręczenia Nobla Oldze Tokarczuk. Na pogłoski odpowiedział prezes stacjiCzytaj dalej

Olga Tokarczuk i podatek od Nobla

Chociaż Kwieciński zaznaczał, że rzeczone rozporządzenia zostanie wydane "w najbliższym czasie", nieco ponad miesiąc po napisaniu tych słów nie był już ministrem finansów. Dokument za to w tym czasie nie powstał. Z resortu pod kierownictwem Tadeusza Kościńskiego także nie napływały żadne informacje, które mogłyby sugerować, że obietnica polityka zostanie spełniona. Ostatecznie sprawą zainteresowały się więc media.

Dziennikarze RMF FM ustalili nieoficjalnie, że "projekt rozporządzenia zwalniającego noblistkę z podatku ma zostać wysłany do konsultacji dopiero w najbliższych dniach". Podobną informację udało się nam potwierdzić u rzecznika prasowego resortu finansów, Pawła Jurka. Przedstawiciel ministerstwa przekazał także w wysłanej nam wiadomości, że "rozporządzenie będzie dotyczyć także przyszłych polskich laureatów tej prestiżowej nagrody".

Redakcja RMF FM przekazała, że na podjęcie stosownych kroków resort ma czas do końca roku podatkowego i że według przedstawicieli ministerstwa "noblistka na pewno nie zapłaci podatku". Na nasze pytanie dotyczące tego, czy rozporządzenie zostanie wydane na czas, a Olga Tokarczuk rzeczywiście nie będzie musiała odprowadzać omawianego podatku, nie otrzymaliśmy jednak bezpośredniej odpowiedzi.

Sprawę będziemy oczywiście nadal monitorować.

NAJLEPSZE DZIŚ:

  1. Poseł na Sejm z Biologiczną Bzdurą Roku? W nienaukowy sposób nastraszył wyborców
  2. Popularny bank wydał ostrzeżenie dla wszystkich klientów i prosi ofiary oszustwa o kontakt. "Nie daj się złowić przestępcom"
  3. TVP odmówiło emisji spotu Izby Lekarskiej. Rada Języka Polskiego poucza Jacka Kurskiego
  4. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  5. Antyfake to prężnie rozwijający się portal fact-checkingowy. Walczy z dezinformacją w sieci
  6. Biznes Info - portal o finansach małych i dużych
  7. Antyfake - najpopularniejszy portal fact-checkingowy. Najważniejsze informacje
  8. Pikio: Kim jest właściciel, redaktor naczelny? Wszystko o Pikio.pl
  9. Biznes Info. Codzienne wieści ze świata biznesu i finansów

Źródła: Twitter, RMF FM, Antyfake
Foto: Borys Nieśpielak

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News