Ordo Iuris Google
Autor Maria Wieczorek - 9 Grudnia 2019

Ordo Iuris pozywa Google'a. Powód? YouTube blokował materiały prawicowego dziennikarza

Ordo Iuris zdecydował się na pozwanie Google'a w imieniu Pawła Lisickiego. Należąca do giganta platforma YouTube dwukrotnie zablokowała bowiem programy dziennikarza. Materiały określono także szerzącymi mowę nienawiści.

Ordo Iuris, a właściwie prawnicy instytutu przekazali, że złożyli pozew przeciw firmie Google. Co doprowadziło do podobnego rozwiązania? Sprawa zaczęła się od zablokowania na platformie YouTube kanału wSensie.tv na trzy miesiące z powodu transmitowania tam programu "Wierzę" z udziałem prawicowego dziennikarza Pawła Lisickiego, który podejmował w nim temat działań środowiska LGBT. Redaktor robił to jednak w sposób, który zdaniem przedstawicieli witryny łamał jej zasady i szerzył mowę nienawiści.

Olga Tokarczuk miała nie zapłacić podatku od Nobla. Co z realizacją obietnicy ministra?Olga Tokarczuk miała nie zapłacić podatku od Nobla. Co z realizacją obietnicy ministra?Czytaj dalej

Ordo Iuris pozywa Google'a

Wówczas do sprawy włączyli się prawnicy Ordo Iuris. Ich działania umożliwiły Lisickiemu ponowne publikowanie swoich materiałów na YouTube. Jak twierdzili przedstawiciele instytutu, reprezentanci platformy nie wytłumaczyli jednak konkretnie, z jakiego powodu konto było blokowane. W piśmie przedprocesowym, które skierowano do Google'a, apelowano więc o oficjalne przeprosiny. Te jednak nie nadeszły.

Z tego też powodu Ordo Iuris zdecydował się na pozwanie giganta. Jak twierdzą prawnicy, Google miał naruszyć dobra osobiste Lisickiego. Adwokat Tomasz Chudzinski wytłumaczył:

"W imieniu redaktora Lisickiego domagamy się od Google'a zaniechania dalszego naruszania prawa, mianowicie powstrzymania się przez właściciela YouTube od usuwania i blokowania treści z udziałem powoda. Wnieśliśmy też o zobowiązanie Google'a do pisemnego przeproszenia redaktora Lisickiego i zamieszczenia tekstu przeprosin na powierzchni jednej czwartej strony głównej YouTube.com."

NAJLEPSZE DZISIAJ:

  1. Poseł na Sejm z Biologiczną Bzdurą Roku? W nienaukowy sposób nastraszył wyborców
  2. Popularny bank wydał ostrzeżenie dla wszystkich klientów i prosi ofiary oszustwa o kontakt. 'Nie daj się złowić przestępcom'
  3. TVP odmówiło emisji spotu Izby Lekarskiej. Rada Języka Polskiego poucza Jacka Kurskiego
  4. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  5. Antyfake to prężnie rozwijający się portal fact-checkingowy. Walczy z dezinformacją w sieci
  6. Biznes Info - portal o finansach małych i dużych
  7. Antyfake - najpopularniejszy portal fact-checkingowy. Najważniejsze informacje
  8. Pikio: Kim jest właściciel, redaktor naczelny? Wszystko o Pikio.pl
  9. Biznes Info. Codzienne wieści ze świata biznesu i finansów

Źródła: Ordo Iuris, Rzeczpospolita, Wirtualne Media

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News