oszustwo faktura
Autor - 25 Listopada 2019

Nie daj się nabrać! Oszuści rozsyłają fałszywe faktury, które umożliwiają prawdziwą kradzież

Oszustwo, które zaczyna zbierać bardzo duży, negatywny plon, tym razem polega na rozsyłaniu przez złodziei prośby o zapłacenie nieistniejącej faktury. Radzimy, na co zwrócić uwagę, aby uniknąć utraty niemałych pieniędzy.

Oszustwo "na fałszywą fakturę" działa poprzez skrzynkę e-mail ofiary. Co ciekawe, wiadomość od oszustów podpisana jest danymi prawdziwej firmy, zaczerpniętymi z publicznych rejestrów przedsiębiorstw, a to dodaje jej wiarygodności. W swojej treści zawiera ponaglenie do zaległej, starej zapłaty wraz z linkiem do nieprawdziwej faktury. Po jego kliknięciu pojawia się ryzyko zainstalowania na twoim komputerze oprogramowania brushloader, ściągając złośliwe oprogramowanie śledzące ruchy użytkownika i wpisywane dane w systemach bankowych. Hakerzy, w celu zmniejszenia naszej czujności, odsyłają tym razem do aplikacji Google Drive.

Pracujesz przy komputerze? Pamiętaj, że masz prawo do przerwyPracujesz przy komputerze? Pamiętaj, że masz prawo do przerwyCzytaj dalej

Oszustwo, którego można uniknąć

W jaki sposób można ochronić się przed podobnym przestępstwem? Przede wszystkim zawsze sprawdzaj dokładnie nadawcę wiadomości. E-maile oszustów róznią się od wykupionych domen danej firmy. Prawdziwe faktury wysyłane są w formie PDF - każdy inny format pliku powinien wzbudzić nasz niepokój. Dokładnie przeczytaj treść e-maila, sprawdź wpisany numer klienta, a w przypadku podejrzeń nie pobieraj załącznika i nie klikaj w linki w tekście. Możesz również skontaktować się z firmą, która wpisana jest w treści e-maila, w celu sprawdzenia autentyczności wiadomości.

Źródło: CERT Polska

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News