Panseksualizm
Autor Michalina Kobla - 25 Lipca 2019

Mały Dziennik ogłosił, że celebryci wymyślili nową orientację seksualną. Dla nauki nie jest jednak niczym nowym

Wiele polskich mediów podjęło w ostatnim czasie kwestię deklaracji kilku światowej sławy gwiazd, które określają się jako panseksualiści i panseksualistki. W tekście Małego Dziennika na ten temat stwierdzono, że celebryci "wymyślili kolejną dziwną orientację", nazywając ją także "kaprysem". Dla nauki panseksualizm nie jest jednak niczym nowym, a sama historia tego terminu liczy sobie już ponad 100 lat.

Miley Cyrus, Lady Gaga czy też Angelina Jolie to tylko niektóre spośród światowych gwiazd, które wprost przyznają, że są panseksualistkami. Co to oznacza? Osoby panseksualne z założenia odczuwać mogą pociąg do drugiego człowieka bez względu na jego tożsamość płciową, orientację seksualną oraz płeć fizyczną. Nie są więc biseksualistami lub poliseksualistami, z którymi mogą się kojarzyć.

Samo słowo panseksualizm, a właściwie jego przedrostek pan- pochodzi od greckiego "wszystko". Po raz pierwszy użyto go w przestrzeni publicznej w 1914 roku, a jego największym propagatorem był Zygmunt Freud. We współczesnym znaczeniu używa się go od przełomu XX i XXI wieku, gdyż wcześniej traktowano je najczęściej jako zbieżne z biseksualizmem.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Duda podczas debaty w Końskich czytał z promptera? Telewizja Publiczna zabrała głos
  2. Nie zdążyli do kliniki i stało się, na parkingu. Niesamowite nagranie podbija internet

Nie oznacza to jednak, że światowa nauka nie wzięła go jeszcze na warsztat. Temat panseksualizmu podjęto w sposób bardzo rozbudowany między innymi na 6. Międzynarodowym Kongresie Seksuologicznym w 2002 roku oraz Europejskim Kongresie Seksuologii w Rzymie w 2008 roku (więcej na ten temat tutaj). Od 9 lat panseksualiści posługują się własną flagą. Jak twierdzą naukowcy, podobna tożsamość przypada ok. 1% populacji, głównie kobietom oraz osobom niebinarnym.

Właśnie w kontekście panseksualizmu w serwisie Mały Dziennik ukazał się artykuł pod tytułem: "Nowy kaprys gwiazd. Wymyślili kolejną dziwną orientację". Samo twierdzenie, że tożsamość ta jest "dziwna" lub jest "kaprysem" już może spotkać się z krytyką, gdyż tego rodzaju opinie są niezgodne z badaniami seksuologów. Poza tym panseksualizm nie jest wcale niczym nowym i nie został wymyślony przez wspomnianych celebrytów. Dalej, w samym artykule czytamy też:

"W świecie gwiazd często powstają dziwaczne pomysły, czy to na życie, czy rozrywki. Tym razem także to od nich powstała nowa orientacja płciowa, czyli panseksualizm. (...) Czy to kolejna moda lub kaprys gwiazd? Czy naprawdę mają taką orientację? Tego się nie dowiemy, jednak nagła fala wynurzeń panseksualistów wydaje się podejrzana."

Tutaj autor stwierdził więc, że orientacja seksualna jest "dziwacznym pomysłem", czy też od takiego pomysłu wyszła. Tym samym ponownie posłużył się sformułowaniami, które nie są zgodne z twierdzeniami naukowców.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wielki protest pod Sejmem, ludzie wyszli na ulice, mają dość. Co się dzieje i o co chodzi?
  2. Żona Cezarego Żaka po 35 latach zdradziła, co działo się za zamkniętymi drzwiami. Tylko najbliżsi wiedzieli
  3. Horoskopy fenomenem kolorowych pism i portali plotkarskich. Czy warto im ufać?
  4. Facebook będzie karał za używanie niektórych emotek? To prawda, ale jest jeden haczyk
  5. Księżna Diana planowała potajemny ślub z synem miliardera? Prawda wyszła na jaw po 20 latach
  6. Fani pogrążyli się w żałobie. Nie żyje legendarny polski aktor

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News