Prawo i Sprawiedliwość Koalicja Obywatelska
Autor Michalina Kobla - 22 Października 2019

PiS złożyło kolejne protesty wyborcze. W ślady partii idzie Koalicja Obywatelska

Prawo i Sprawiedliwość zdecydowało się na złożenie kolejnych czterech protestów wyborczych ws. przeliczenia głosów w wyborach senackich. Śladami partii Jarosława Kaczyńskiego planują pójść także przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej. Temat minionych wyborów parlamentarnych wciąż pozostaje przedmiotem kontrowersji.

Prawo i Sprawiedliwość złożyło kolejne cztery protesty wyborcze, które dotyczą okręgów senackich nr 12 (Toruń), nr 92 (Konin) oraz nr 95 i 96 (Kalisz). W pierwszym z nich kandydat partii rządzącej zdobył 37,43 proc. głosów, w drugim - 40,90 proc. Jeśli zaś chodzi o okręgi w Kaliszu, różnice głosów między politykami wystawionymi przez PiS i ich oponentami były znacznie mniejsze. W okręgu nr 95 kandydat ugrupowania cieszył się poparciem na poziomie 49,27 proc., a w okręgu nr 96 - 49,45 proc.

Powód zgłoszenia protestów ujawnił Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski. Działacz przekazał:

"Uzasadnienie jest podobne jak w przypadku poprzednich dwóch protestów, czyli suma głosów nieważnych jest wyższa, niż różnica, jaka była między kandydatem, który uzyskał mandat senatora a kandydatem, który przegrał."

PAP: PiS złożyło do SN protesty wyborcze. Chce ponownego przeliczenia głosów w dwóch okręgachPAP: PiS złożyło do SN protesty wyborcze. Chce ponownego przeliczenia głosów w dwóch okręgachCzytaj dalej

Prawo i Sprawiedliwość i Koalicja Obywatelska składają protesty wyborcze

Co ciekawe, na złożenie protestów zdecydowali się ostatecznie także przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej. Dyrektor Biura Krajowego PO Piotr Borys przekazał na Twitterze:

"Będzie protest wyborczy! Okręg 2, 26 i 59! Okręg 2 - przewaga PiS nad KO 1168 głosów. Liczba głosów nieważnych z powodu »niepostawienia« znaku X - 2316! Okręg 26 - przewaga PiS nad KO 1891 głosów. Liczba głosów nieważnych z powodu »niepostawienia« znaku X - 2546!"

Jeżeli chodzi o zastrzeżenia co do okręgu nr 59, dotyczą one wystawienia nowego kandydata po śmierci Kornela Morawieckiego. Borys Budka wytłumaczył:

"Kandydata PiS zarejestrowano po śmierci Kornela Morawieckiego. Ojciec premiera zmarł 13 dni przed wyborami, inny kandydat – za Morawieckiego seniora – został zgłoszony i zarejestrowany niezgodnie z prawem, bo zdarzenie będące podstawą rejestracji nastąpiło po upływie terminu."

Do bardzo niecodziennej sytuacji doszło w okręgu nr 2. Tam, przy kandydacie komitetu Polska Lewica, umieszczono na kartach logo komitetu Lewica (SLD). To miało zdaniem działaczy KO wprowadzić licznych wyborców w błąd.

Czas pokaże, jak do zgłoszonych protestów odniosą się członkowie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Na rozpoznanie sprawy oraz wydanie stosownej uchwały mają łącznie 90 dni od 13 października, czyli daty wyborów parlamentarnych 2019.

Źródła:Polskie Radio, Wirtualna Polska
Foto: Wikimedia Commons (Kancelaria Sejmu Rafał Zambrzycki / Senat Rzeczypospolitej Polskiej Michał Józefaciuk)

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News