Przemysław Czarnek z PiS
Autor Piotr Burakowski - 2 Września 2020

Poseł PiS powiedział nieprawdę w TVP Info. Chodziło o COVID-19

Poseł Przemysław Czarnek z PiS stwierdził w programie “Woronicza 17” TVP Info z 23 sierpnia, że w Polsce “mamy najmniejszą liczbę ofiar śmiertelnych na świecie”, jeśli chodzi o koronawirusa. Takie słowa są niezgodne z prawdą.

Przemysław Czarnek wypowiedział się na temat dymisji Łukasza Szumowskiego – i to wówczas padła wypowiedź o najmniejszej liczbie ofiar śmiertelnych na świecie.

Czarnek o Szumowskim

– Pan minister Szumowski przygotował z niczego system walki z koronawirusem, który świetnie się sprawdza. Mamy najmniejszą liczbę ofiar śmiertelnych na świecie. Będziemy mieli problemy, bo są one przed nami. Problemy zdrowotne, jak i gospodarcze, te problemy są przed całym światem. Nas one też nie ominą, trzeba się na to przygotować, ale system walki z koronawirusem został znakomicie przygotowany przez pana ministra Szumowskiego – ocenił Przemysław Czarnek na antenie TVP Info.

Morawiecki w kinie bez maseczki. Tak, premier złamał zalecenie rząduMorawiecki w kinie bez maseczki. Tak, premier złamał zalecenie rząduCzytaj dalej

Dane Our World in Data

Portal Our World in Data podaje tymczasem, że możemy wyróżnić kilka państw, gdzie stwierdzono przypadki zachorowania na koronawirusa, lecz nie doszło w nich do żadnego zgonu. Są to m.in. Bhutan, Dominika, Kambodża, Grenada czy miasto-państwo Watykan – wynika z danych sprzed rozmowy z posłem, obejmujących okres do 22 sierpnia.

Z kolei państwami, w których stwierdzono tylko jeden zgon z powodu COVID-19, są Burundi i Liechtenstein. W Polsce odnotowano dotychczas łącznie 68 517 zakażeń – 47 865 osób ozdrowiało, a 2078 zmarło. 22 sierpnia w naszym kraju łączna liczba zmarłych wynosiła blisko 2000.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Twitter usunął wpis o liczbie zmarłych na COVID-19. W ramach walki z dezinformacją
  2. Ministerstwo nakazało usunąć artykuł o pedofilii w Kościele

Przypomnijmy, że Łukasz Szumowski pojawił się 7 sierpnia w programie "Tłit" Wirtualnej Polski. Dziennikarz zapytał polityka, czy chciałby zrezygnować ze stanowiska. Szumowski zadeklarował, że "oczywiście w takiej sytuacji, jaką mamy, nie można w ogóle rozmawiać o opuszczeniu okrętu", ale już 18 sierpnia podał się do dymisji.

Źródło: AntyFAKE.pl
Foto: zrzut ekranu z Vod.tvp.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News