Sklep sieci Biedronka.
Autor Piotr Burakowski - 26 Sierpnia 2020

Pracownicy Biedronki wolni od koronawirusa? Fake news trafił do sieci

Grafika z informacją, jakoby Biedronka czy Kaufland były sklepami, gdzie pracownicy nie zostali dotknięci koronawirusem, została udostępniona na Facebooku już kilka tysięcy razy. Tymczasem jest jedynie powielaniem fałszywych informacji, które opublikował serwis nczas.com.

Na grafice widzimy zdania pochodzące z tekstu serwisu nczas.com, który jest znany z rozpowszechniania fałszywych informacji.

Hipermarkety wolne od koronawirusa?

"Największa sieć sprzedaży w Polsce, należąca do portugalskiego koncernu Jeronimo Martins Biedronka, z powodu pandemii Covid-19 nie zamknęła ani jednego sklepu. Podobnie jak niemiecki Lidl. Jak to możliwe, że na prawie 90 tysięcy pracowników żaden nie zachorował?" – informuje grafika.

Dalej czytamy, że Biedronka ma obecnie w Polsce niemal trzy tysiące sklepów, a zatrudnia 67 tysięcy ludzi.

"Wiele z jej dyskontów pracuje 24 godziny na dobę. Od początku pandemii przez sklepy przewinęły się miliony ludzi. Ryzyko zakażenia było ogromne, a jednak nie ma informacji o żadnym zamkniętym sklepie ani wysłanej na kwarantannę załodze" – twierdzi cytowany na grafice dziennikarz nczas.com, który dodaje, że podobna sytuacja dotyczy Lidla, Kauflandu czy Carrefoura.

Grafika z fałszywą informacją nt. koronawirusa nczas.pl.

Autor nczas.com przekonuje – czego zabrakło na obrazku – że w związku z tym "albo pandemia COVID-19 to wielka ściema, albo sieci i rząd coś ukrywają".

Powielanie fałszywych informacji

Informacje podane przez nczas.com, a następnie powielone na grafice są niezgodne z prawdą.

Już w kwietniu Biedronka w Gnieźnie przy ul. Roosevelta została zamknięta z powodu zakażenia jednej z kasjerek koronawirusem. W tym samym miesiącu media informowały o pracowniku krakowskiego sklepu Biedronki, u którego potwierdzono zakażenie. COVID-19 wykryto także u pracownika centrum dystrybucji Biedronki, który był zatrudniony w Wojniczu.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. W TVP Info pomylono flagi. Tłumaczenie: “bez wpływu na merytoryczną część programu”
  2. WHO zmieniła definicję pandemii: fake news czy prawda?

Z kolei w centrali sieci supermarketów Kaufland przy ul. Armii Krajowej pracowały osoby zarażone COVID-19. Co więcej, w Warszawie przy ul. Stalowej u jednego z pracowników Kauflandu wykryto zakażenie koronawirusem.

COVID-19 nie ominął ponadto pracownika Carrefoura w Galerii Krakowskiej. Oficjalnie jednak nic nie wiadomo o zachorowaniach na koronawirusa w wypadku sieci Lidl.

Źródło: AntyFAKE.pl
Foto: commons.wikimedia.org

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News