Święto Wojska Polskiego: Andrzej Duda zdementował plotki
Autor Michalina Kobla - 15 Sierpnia 2019

Święto Wojska Polskiego. Prezydent Duda emocjonalnie zdementował przedwyborcze plotki

Święto Wojska Polskiego jest w tym roku obchodzone przez władze państwowe w Katowicach. Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie oraz wygłosił przemówienie, w którym zwrócił się do polskich żołnierzy. W bardzo emocjonalny sposób odniósł się też do przedwyborczych pogłosek, dotyczących rzekomych zmian w emeryturach wojskowych.

Święto Wojska Polskiego stało się okazją do spotkania Andrzeja Dudy z żołnierzami. Prezydent podziękował dziś wojskowym za ich służbę, wręczył nominacje generalskie, a później wziął udział w uroczystej defiladzie. Polityk, będący przecież zwierzchnikiem sił zbrojnych, w bardzo emocjonalny sposób przemawiał do żołnierzy, komentując także pogłoski dotyczące rzekomych planów obniżenia żołnierskich emerytur.

Fake news a prawda. Jak rozpoznać fałszywą informację?Fake news a prawda. Jak rozpoznać fałszywą informację?Czytaj dalej

Święto Wojska Polskiego: nadchodzą zmiany w emeryturach wojskowych?

Duda przekazał, iż o krążeniu podobnych informacji miały go poinformować "zaniepokojone wdowy", które w ostatnim czasie kontaktowały się z nim telefonicznie. Aby uspokoić wojskowych oraz ich rodziny, prezydent powiedział:

"Pojawiły się przed dzisiejszymi uroczystościami jakieś horrendalne plotki, niestety obawiam się związane z polityką i toczącą się w tej chwili kampanią wyborczą, o tym, że mają być obniżane uposażenia emerytalne dla żołnierzy. Jest to absolutna, wstrętna nieprawda. Mówią to z całą odpowiedzialnością. Jako prezydent Rzeczypospolitej nigdy nie podpiszę takiej ustawy. (...) Nigdy nie podpiszę ustawy, która będzie godziła w to, co otrzymują ci, którzy służyli Rzeczypospolitej i w ich najbliższych, którzy po nich pozostali. Gwarantuję to dzisiaj i mówię to z całą mocą i całą odpowiedzialnością. Było to wstrętne pomówienie, albowiem nie ma w tej chwili żadnych takich planów, ani założeń, aby cokolwiek takiego było przewidywane."

Ostatecznie prezydent zaapelował w tym kontekście do polityków, pracujących obecnie na rzecz kampanii wyborczej. Poprosił, aby dla własnych korzyści nie używać tego rodzaju "kłamliwych argumentów".

"Jest to po prostu ohydne i nieprzyzwoite. Ohydne nie dlatego, że dzieje się w kampanii wyborczej. Ohydne dlatego, że wzbudza obawę kobiet, które często zostały same po śmierci swoich mężów. (...) Apeluję, by takimi argumentami się nie posługiwać."

Niepokój związany z ewentualnymi zmianami mógł mieć swoje źródło w rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, który wpłynął do Sejmu 2 grudnia 2016 roku. Trzy dni później skierowano go do pierwszego czytania, jednak na tym proces legislacyjny się zatrzymał (już na ponad 2,5 roku). Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski wytłumaczył więc stanowisko Dudy:

"Pan prezydent odnosił sie do innej sprawy. W ostatnich dniach w mediach społecznościowych pojawiły się takie informacje, że trwają rozmowy o tym, żeby obniżyć emerytury żołnierzom na emeryturach, ale także małżonkom żołnierzy, którzy zginęli na misjach. Do tego odnosił się pan prezydent."

Rzecznik powtórzył po prezydencie, że jeżeli podobna ustawa do głowy państwa trafi, to na pewno jej nie podpisze.

Źródło: Interia / Sejm / Polsat News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News