TVN TVP Polsat
Autor Michalina Kobla - 1 Października 2019

Którą stację telewizyjną Polacy oceniają najlepiej? CBOS przeprowadził sondaż na miesiąc przed wyborami

TVN, TVP, a może Polsat? CBOS przeprowadził sondaż, w którym poprosił respondentów o ocenę trzech wymienionych stacji telewizyjnych. Warto zaznaczyć, że badanie zostało przeprowadzone we wrześniu, a więc na miesiąc przed wyborami parlamentarnymi. Eksperci przekonują za to, że jego wyniki mają silny związek z preferencjami politycznymi pytanych.

TVN, Polsat oraz TVP są obecnie największymi, a przez to najchętniej wybieranymi przez Polaków stacjami telewizyjnymi. CBOS w dniach 12-19 września, a więc na miesiąc przed wyborami parlamentarnymi 2019, postanowił na próbie 990 dorosłych mieszkańców naszego kraju sprawdzić, który w wyżej wymienionych nadawców jest najbardziej ceniony przez widzów. Interesujące okazują się nie tylko same wyniki sondażu, ale także ich omówienie.

TVP przegrała przed sądem z Konfederacją. Poszło o sondaż w WiadomościachTVP przegrała przed sądem z Konfederacją. Poszło o sondaż w WiadomościachCzytaj dalej

TVN, TVP oraz Polsat oczami widzów

Najlepiej postrzeganą stacją w tym zestawieniu okazał się Polsat. Pozytywne zdanie na temat nadawcy ma 71 proc. pytanych, a 10 proc. ocenia go negatywnie. Drugie miejsce zajął TVN, na temat któregodobrze wypowiedziało się 63 proc. ankietowanych. Odmienne zdanie ma 20 proc. respondentów. Zestawienie zamknęła Telewizja Polska. Pozytywną ocenę wystawiło jej 56 proc. pytanych, a negatywną - 32 proc. Warto zauważyć, że w zasadzie wszystkie stacje zasłużyły na pozytywną opinię w oczach ponad 50 proc. ankietowanych.

Na uwagę zasługują nie tylko wyniki sondażu, ale także ich omówienie. Przedstawiciele CBOS napisali:

"TVP najkorzystniej oceniają zwolennicy PiS oraz osoby identyfikujące się z prawicą, natomiast krytykuje przeważająca część potencjalnego elektoratu Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Koalicji Polskiej oraz osób o orientacji lewicowej. Z kolei stacje komercyjne, zwłaszcza TVN, a w znacznie mniejszym stopniu Polsat, są lepiej oceniane przez zwolenników ugrupowań opozycyjnych niż partii rządzącej. Częściej także dobrze wypowiadają się o nich badani o poglądach lewicowych i centrowych niż prawicowych. Ogólnie rzecz biorąc, opinie o Polsacie są najmniej zdeterminowane przez polityczne cechy ankietowanych."

W kontekście rzetelności oraz uczciwości pracy polskich mediów, o których często piszemy, opisane badanie CBOS okazuje się naprawdę warte uwagi. Jak widać, istotne jest także w kontekście nadchodzących wyborów, gdyż preferencje telewizyjne (szczególnie w przypadku widzów TVN i TVP) są w dużej mierze zbieżne z konkretnym poglądem politycznym.

Źródło:Radio ZET

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News