Tygodnik Zamojski sąd
Autor Maria Wieczorek - 15 Grudnia 2019

'Cenzura nie przejdzie'. Uchylono zakaz publikacji niewygodnych dla władzy materiałów Tygodnika Zamojskiego

"Tygodnik Zamojski" otrzymał na początku listopada sądowy zakaz publikacji o Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej w Zamościu. Doszło do tego z powodu pozwu spółki przeciw redakcji, która opisała wcześniej nieprawidłowości w dużym, ogłoszonym przez firmę przetargu. Po licznych protestach oraz oficjalnym zażaleniu zakaz został uchylony.

"Tygodnik Zamojski" stał się w ostatnich tygodniach bohaterem kilku artykułów na Antyfake.pl. Opisywaliśmy bowiem sprawę redakcji, która opisała duże nieprawidłowości w przetargu ogłoszonym przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Zamościu oraz o budzącą poważne wątpliwości sytuację wewnątrz tej największej miejskiej spółki. Po tych zdarzeniach wydawca, redaktor naczelny i dziennikarka medium zostali pozwani przez firmę, a jej właściciele wnioskowali także o zakaz publikacji o spółce przez 11 miesięcy oraz usunięcie dotychczasowych materiałów ze strony internetowej. Sąd wówczas przychylił się do tego apelu.

Hołownia komentuje plotki o kontrowersyjnym źródle finansowania swojej kampanii. Miała za nim stać polska miliarderkaHołownia komentuje plotki o kontrowersyjnym źródle finansowania swojej kampanii. Miała za nim stać polska miliarderkaCzytaj dalej

"Tygodnik Zamojski" będzie mógł publikować o Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej

Sprawa zbulwersowała dużą część środowiska dziennikarskiego, chociaż paradoksalnie niewiele redakcji postanowiło w jakikolwiek sposób ją opisać. W obronie medium stawali wówczas członkowie Izby Wydawców Prasy i Centrum Monitoringu Wolności Prasy przy SDP oraz przede wszystkim wydawcy ze Stowarzyszenia Gazet Lokalnych (ci publikowali między innymi grafiki z hasłem: "Cenzura nie przejdzie"). Głos w sprawie zabierali też przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich, którzy obiecali, że będą monitorować sprawę.

Warto zaznaczyć, że reprezentanci "Tygodnika Zamojskiego" wnieśli zażalenie na kontrowersyjną decyzję sądu, co zakończyło się sukcesem. 13 grudnia zakaz publikacji został ostatecznie oficjalnie uchylony. Wkrótce redakcja wróci więc zapewne do wypuszczania materiałów na temat miejskiej spółki, gdyż te od tygodni czekają, aby ujrzeć światło dzienne.

NAJLEPSZE DZIŚ:

1. Pamiętacie zmanipulowany tekst z mapą z zanieczyszczeniami powietrza w Polsce? Udostępnił go prezydent Andrzej Duda
2. Dziennikarska manipulacja, wybiórcze fakty. Neguje poważny problem zanieczyszczenia powietrza w Polsce
3. Mięso z psa w warszawskiej knajpie? Kontrowersyjny fake powraca na Twitterze

Źródła: Wirtualne Media, Antyfake
Foto: Stowarzyszenie Gazet Lokalnych

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News