Andrzej Duda Twitter
Autor Maria Wieczorek - 15 Grudnia 2019

Pamiętacie zmanipulowany tekst z mapą z zanieczyszczeniami powietrza w Polsce? Udostępnił go prezydent Andrzej Duda

Andrzej Duda udostępnił na swym profilu na Twitterze zmanipulowany artykuł z mapą, którą opisywaliśmy na Antyfake.pl. Warto zaznaczyć, że pierwotnie grafika została użyta, aby negować poważny problem zanieczyszczeń powietrza w Polsce. Prezydent najwyraźniej nie zweryfikował jednak podanych przez siebie dalej informacji.

Andrzej Duda od lat aktywnie prowadzi swój profil na Twitterze, gdzie przeplata oficjalne wpisy z treściami prywatnymi, często opartymi o własne opinie. 14 grudnia na koncie prezydenta pojawił się podany dalej od Marcina Palade post z linkiem do artykułu pod tytułem "Polska najbardziej skażona w Europie? Nowa mapa smogowa ujawnia, że to kompletna bzdura" serwisu Twojapogoda.pl. W opisie zacytowano wstęp do tekstu:

"Tyle się mówi, że Polska jest największym brudasem w Europie. Jednak najnowsza mapa smogowa, przygotowana przez Komisję Europejską, ujawnia, że to wierutna bzdura. Najbardziej skażone miasta są w tych krajach, które uważają się za najbardziej ekologiczne."

Sasin: Opozycja bierze odpowiedzialność za to, że Banaś pozostanie prezesem NIK. Sprawdziliśmy, kto go wybrałSasin: Opozycja bierze odpowiedzialność za to, że Banaś pozostanie prezesem NIK. Sprawdziliśmy, kto go wybrałCzytaj dalej

Andrzej Duda udostępnił dziennikarską manipulację

Zarówno sam wstęp, jak i cała teza artykułu oparte były o manipulację połączoną z wybiórczym podejściem do statystyk. Na mapie, która stanowiła punkt wyjścia do snucia teorii przez autora artykułu, pokazano jedynie stężenie dwutlenku azotu w powietrzu. Pominięto za to chociażby PM10, czy benzo(a)piren, stanowiące gigantyczny problem w naszym kraju. Na tej podstawie snuto niebezpieczne społecznie twierdzenia, według których sytuacja Polski nie jest wcale tak zła, jak przedstawia się to w mediach. Więcej na ten temat możecie się dowiedzieć tutaj.

Prezydent Andrzej Duda albo więc świadomie poparł manipulację jednej z redakcji, albo po prostu nie zweryfikował udostępnionych przez siebie informacji.

Andrzej Duda Twitter

NAJLEPSZE DZIŚ:

1. Mięso z psa w warszawskiej knajpie? Kontrowersyjny fake powraca na Twitterze
2. Trzynasta emerytura miała pomóc wszystkim seniorom. Kto nie będzie mógł w przyszłym roku na nią liczyć?
3. Cały świat zwrócił wzrok ku 34-letniej premier Finlandii. W jakim wieku polscy szefowie rządu obejmowali stanowisko?

Źródła: Twitter, Antyfake
Foto: Radosław Czarnecki / Twitter

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News