Trzynasta emerytura kto dostanie
Autor Maria Wieczorek - 14 Grudnia 2019

Trzynasta emerytura miała pomóc wszystkim seniorom. Kto nie będzie mógł w przyszłym roku na nią liczyć?

Trzynasta emerytura od 2020 roku będzie obowiązywała jako coroczne świadczenie, trafiające jako dodatkowa pomoc finansowa do emerytów oraz rencistów. Do Rządowego Centrum Legislacji trafił już projekt ustawy w tej kwestii. Z dokumentu dowiedzieliśmy się, którzy seniorzy nie będą mogli w przyszłym roku liczyć na tę zapomogę.

Trzynasta emerytura stanowi jedno ze świadczeń, które rząd Mateusza Morawieckiego realizuje jako część swej wizji polityki socjalnej. Już w programie wyborczym partii zapisano bowiem:

"Poprawimy sytuację materialną emerytów i rencistów – »trzynasta« i »czternasta« emerytura będą stałym elementem wsparcia finansowego dla emerytów i rencistów. (...) Trzynasta emerytura zostanie wprowadzona jako stały element wsparcia finansowego emerytów i rencistów. Począwszy od roku 2020 wyniesie ona już 1200 zł."

Cały świat zwrócił wzrok ku 34-letniej premier Finlandii. W jakim wieku polscy szefowie rządu obejmowali stanowisko?Cały świat zwrócił wzrok ku 34-letniej premier Finlandii. W jakim wieku polscy szefowie rządu obejmowali stanowisko?Czytaj dalej

Komu należy się trzynasta emerytura?

Jako że do Rządowego Centrum Legislacji trafił już stosowny projekt ustawy w tej kwestii, postanowiliśmy nieco się mu przyjrzeć. Podstawowy, ale i główny wniosek dotyczy faktu, iż nie wszyscy seniorzy będą mogli liczyć na obiecaną zapomogę. Dlaczego? Artykuł 2. stanowi, że świadczenie zostanie wypłacone osobom, które przejdą na emeryturę lub uzyskają inną podstawę do otrzymania finansowego wsparcia do 31 marca danego roku. Jeśli więc ktoś zdecyduje się na przejście w stan spoczynku zawodowego od 1 kwietnia do 31 grudnia danego roku, nie będzie mógł liczyć na zapomogę. Ta zostanie mu wypłacona dopiero w roku następnym. Podobne wnioski i spostrzeżenia w swojej analizie zawarli przedstawiciele Instytutu Emerytalnego.

Oskar Sobolewski ze wspomnianej instytucji wytłumaczył jednocześnie w rozmowie z mediami, że trzynasta emerytura trafi więc do ok. 9 milionów Polaków. Kiedy do tego dojdzie? Najpewniej w okolicach przyszłorocznych wyborów prezydenckich.

NAJLEPSZE DZIŚ:

  1. Sasin: Opozycja bierze odpowiedzialność za to, że Banaś pozostanie prezesem NIK. Sprawdziliśmy, kto go wybrał
  2. Greta Thunberg Człowiekiem Roku 2019 tygodnika 'Time'. Kto jeszcze zdobywał tytuł? W tym gronie znaleźli się też Polacy
  3. Tymoteusz Szydło rezygnuje z kapłaństwa. Jaką procedurę będzie musiał przejść?

Źródła: Rządowe Centrum Legislacji, Instytut Emerytalny, Wirtualna Polska Finanse

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News