Zanieczyszczenie powietrza w Polsce
Autor Maria Wieczorek - 14 Grudnia 2019

Dziennikarska manipulacja, wybiórcze fakty. Neguje poważny problem zanieczyszczenia powietrza w Polsce

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce nie jest żartem ani przekłamaniem, a realnym problemem, który rocznie doprowadza do śmierci tysięcy osób. W serwisie Twojapogoda.pl ukazał się artykuł, w którym chciano udowodnić, że nasz kraj nie jest wcale najbardziej skażonym w Unii Europejskiej, negując przy tym jednocześnie ten poważny problem. Warto jednak zaznaczyć, że redakcja posłużyła się wybiórczymi statystykami.

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce jest zjawiskiem, z którym zarówno rządzący, jak i sami obywatele powinni skutecznie walczyć. Jak wynika z danych Europejskiej Agencji Środowiska za rok 2015, nasz kraj uplasował się na trzecim miejscu (na 28 państw UE) pod względem liczby osób zmarłych przedwcześnie z tego właśnie powodu. Oczywiście argumentować można, że Polska jest jednym z największych i najbardziej ludnych krajów wspólnoty, jednak w procentowym udziale zgonów w populacji wyprzedziliśmy Niemcy i Włochy, które znalazły się na dwóch pierwszych pozycjach. Problem, jakim są obecnie kwestie związane z zanieczyszczeniem powietrza, jest więc realny i naprawdę poważny.

Trzynasta emerytura miała pomóc wszystkim seniorom. Kto nie będzie mógł w przyszłym roku na nią liczyć?Trzynasta emerytura miała pomóc wszystkim seniorom. Kto nie będzie mógł w przyszłym roku na nią liczyć?Czytaj dalej

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce to poważny problem

Ostatecznie warto odpowiedzieć na artykuł pod tytułem "Polska najbardziej skażona w Europie? Nowa mapa smogowa ujawnia, że to kompletna bzdura", który ukazał się w serwisie Twojapogoda.pl. Wspomniana w nagłówku mapa smogowa rzeczywiście pokazuje, że nasz kraj nie znajduje się w tragicznej sytuacji, jednak jedynie pod względem stężenia dwutlenku azotu w powietrzu. W tekście nie pokazano grafik związanych z innymi zanieczyszczeniami, dlatego my zaprezentujemy je poniżej, korzystając ze statystyk Europejskiej Agencji Środowiska za rok 2018.

Arsen:

Zanieczyszczenie powietrza arsen

Benzo(a)piren:

Zanieczyszczenie powietrza benzo(a)piren

PM10:

Zanieczyszczenie powietrza PM10

PM2.5:

Zanieczyszczenie powietrza PM2.5

Jak więc widać, sytuacja w Polsce na tle innych państw Unii Europejskiej jest naprawdę poważna. Negowanie tego, przy jednoczesnym prezentowaniu wybiórczych danych, może mieć bardzo negatywne skutki w społecznej świadomości problemu.

NAJLEPSZE DZIŚ:

  1. Mięso z psa w warszawskiej knajpie? Kontrowersyjny fake powraca na Twitterze
  2. Cały świat zwrócił wzrok ku 34-letniej premier Finlandii. W jakim wieku polscy szefowie rządu obejmowali stanowisko?
  3. Sasin: Opozycja bierze odpowiedzialność za to, że Banaś pozostanie prezesem NIK. Sprawdziliśmy, kto go wybrał

Źródło: Europejska Agencja Środowiska

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News