Stary sprzęt RTV
Autor Piotr Burakowski - 8 Października 2020

Rewolucja w sprzęcie RTV i AGD? Tak, nadchodzi duża zmiana

W kwietniu 2021 roku zaczną obowiązywać ważne zmiany dotyczące sprzętu RTV i AGD. Wszystko za sprawą unijnej dyrektywy, która wymusi na producentach sprzedaż produktów łatwych do serwisowania przy użyciu powszechnie dostępnych narzędzi. Produkty mają być trwałe i łatwe w naprawie, co miałoby zmniejszyć liczbę elektrośmieci – podaje “Rzeczpospolita”.

Producenci lodówek, pralek, zmywarek czy telewizorów, którzy chcą prowadzić sprzedaż na terenie Unii, będą przede wszystkim mieli nakaz dostarczania trwałych produktów, łatwych w naprawie, a także zostaną zobowiązani do dostarczania części zamiennych profesjonalnym punktom serwisowym, które o takowe poproszą. Co więcej, konieczne będzie zapewnienie dokumentacji techniczno-serwisowej przez co najmniej siedem lat, a nawet do 10 lat.

Pakiet najnowszych regulacji został przyjęty przez Komisję Europejską w 2019 roku, a wejdzie w życie w kwietniu przyszłego roku.

Nie przegap żadnego tekstu. Obserwuj AntyFAKE.pl w Google News

Raport "The Global E-waste Monitor 2020" podaje, że w ubiegłym roku na całym świecie wygenerowano 53,6 mln ton elektrośmieci (nie licząc paneli słonecznych), zaś zdecydowana większość z nich (ponad 82 proc.) najprawdopodobniej nie została formalnie zebrana i zagospodarowana w sposób przyjazny dla środowiska.

Z wyłączeniem “małej elektroniki”

Dodajmy, że przepisy obejmą urządzenia gospodarstwa domowego, choć z wyłączeniem "małej elektroniki", czyli telefonów, odkurzaczy czy robotów kuchennych.

Komisja Europejska przeprowadziła badanie, z którego wynika, że 77 proc. obywateli Unii Europejskiej woli naprawiać zakupione przez siebie produkty, niż kupować nowe. Poza tym, obywatele UE woleliby nabywać trwałe urządzenia, które nadają się do naprawy, i otrzymywać więcej informacji odnośnie możliwości serwisowania w punkcie sprzedaży.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Ujawniono prawdziwą liczbę infekcji Covid-19. Ma się nijak do oficjalnej
  2. Badacze wiedzą, kto jest największym źródłem “fejków” o Covid-19. To wysoko postawiony człowiek

Nowa dyrektywa ma sprawić, że konsumenci będą częściej usuwać usterki w urządzeniach elektrycznych, zamiast wyrzucać sprzęt i nabywać nowy.

Źródło: "Rzeczpospolita"
Foto: ARKADIUSZ ZIOLEK / East News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News