Wirus fake news
Autor Maria Wieczorek - 30 Kwietnia 2020

Jak nie dać się nabrać? Najważniejsze zasady ochrony przed fake newsami o koronawirusie

Wirus SARS-CoV-2 i wywoływana przez niego choroba COVID-19 stały się obiektami wielu fake newsów. W walce z nimi pomóc może nie tylko korzystanie z informacji serwisów fact-checkingowych. W tej kwestii warto także pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które ułatwią życie każdemu użytkownikowi sieci.

Pandemia COVID-19 naturalnie wywołuje lęk wśród milionów na całym świecie. Podobny stan rzeczy wykorzystują niestety niektóre media oraz sami internauci, rozsiewając niezliczoną już dawkę fake newsów dotyczących choroby, jej źródła, przebiegu oraz sposobów leczenia. Jak więc skutecznie się przed nimi chronić?

1. Sprawdzaj źródła

Jeśli przy zapoznawaniu się z daną informacją zapali nam się przysłowiowa czerwona lampka, jej sprawdzanie warto rozpocząć od zweryfikowania źródła. Nawet jeśli pewne wiadomości czy statystyki przypisuje się naukowcom, nie musi tak wcale być. Zdarza się także, iż ustalenia badaczy są wypaczane pod daną tezę i w rzeczywistości nie mają nic wspólnego z lansowanymi w sieci treściami. Ich nazwiska oraz nazwa danego instytutu czy uniwersytetu buduje za to złudne przeświadczenie, że mamy do czynienia ze sprawdzonymi treściami.

2. W razie wątpliwości odwiedzaj stronę WHO

Choć podczas trwającej pandemii Światowa Organizacja Zdrowia spotyka się z wieloma oskarżeniami, nadal pozostaje oficjalnym, najbardziej rzetelnym źródłem informacji o wirusie. Na stronie internetowej WHO nie brakuje także naukowych objaśnień, które w łatwy dla odbiorcy sposób tłumaczą, dlaczego dana wiadomość nie jest prawdziwa z perspektywy badaczy.

Urząd Komunikacji Elektronicznej interweniuje ws. fake newsów o 5G. Technologia nie ma nic wspólnego z COVID-19Urząd Komunikacji Elektronicznej interweniuje ws. fake newsów o 5G. Technologia nie ma nic wspólnego z COVID-19Czytaj dalej

3. Ufaj lekarzom i naukowcom, a nie celebrytom oraz "uzdrawiaczom"

Pandemia oraz idący za nią głęboki strach stają się pożywką dla internetowych uzdrawiaczy, którzy mimo braku doświadczenia medycznego starają się zbić fortunę na fałszywych lekach, szczepionkach, czy suplementach. Podobne postawy przyjmuje także wielu celebrytów. Ci, dzięki ogromnym często zasięgom, mogą z dużą łatwością rozpowszechniać nieprawdziwe informacje. Każdą promowaną przez nich myśl warto więc dokładnie sprawdzać w źródłach naukowych.

4. Badania naukowe przed teoriami spiskowymi

Platforma YouTube bardzo szybko zapełniła się kwiecistymi teoriami spiskowymi, których autorzy łączą pandemię na przykład z siecią 5G. Choć władze serwisu oraz naukowcy apelują o rozwagę i starają się doprowadzać do usuwania fałszywych treści, część z nich wciąż może cieszyć się dużą popularnością. Należy więc pamiętać, że jeśli nie znajdują potwierdzenia w badaniach specjalistów, nie powinniśmy stawiać ich wyżej niż rzetelnych źródeł.

5. Reaguj

Widzisz, że w sieci mnożą się fałszywe informacje o COVID-19? Kolejny znajomy udostępnia na Facebooku wątpliwą teorię spiskową? Nie czekaj z reakcją. Każdy może bowiem przyczynić się do zahamowania rozprzestrzeniania się fake newsów. Warto pamiętać, że te nie tylko wprowadzają bowiem w błąd, ale mogą także doprowadzić do realnej tragedii. Tak stało się między innymi w Iranie, gdzie kilkaset osób zmarło przez picie metanolu. Ten, według fałszywych teorii, miał uchronić ich przed koronawirusem. W rzeczywistości doprowadził niestety do nagłej, przedwczesnej śmierci.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News