Donald Trump
Autor Piotr Burakowski - 2 Października 2020

Trump się broni: “to fake news”. Afera z prezydentem USA

Donald Trump wywołał sensację informacją, że zaraził się koronawirusem. W wypadku 74-letniego prezydenta kampania wyborcza stanęła więc pod znakiem zapytania. Lecz Trump to nie tylko polityk, ale i biznesmen, tyle że – jak sugeruje “The New York Times” – jako przedsiębiorca wypada podejrzanie. Dziennik zwraca uwagę na straty finansowe prezydenta i jego oszustwa podatkowe, a Donald Trump nazywa doniesienia gazety “totalnym fake newsem”.

"The New York Times" pisze, że Donald Trump nie płaci od lat podatku dochodowego, ponieważ jego imperium przynosi więcej strat niż zysków. Od 2015 roku, kiedy rozpoczął starania o fotel prezydencki, odmawia ujawnienia swoich zeznań podatkowych – i to nawet prokuraturze i Kongresowi USA; oba organy chcą zbadać sprawę jego domniemanych oszustw podatkowych i ubezpieczeniowych.

750 dol. podatku dochodowego

Jak informuje dziennik, w latach 2016-2017 Donald Trump zapłacił zaledwie po 750 dol. tytułem podatku dochodowego. Co więcej, w ciągu 10 lat przed pierwszą kampanią prezydencką nie wpłacił ani dolara. Wszystko dlatego, że odnotowywał większe straty niż zyski. Jego kompleksy wypoczynkowe od lat nie przynoszą pieniędzy, ale nie przeszkadza to politykowi w prowadzeniu wystawnego życia.

Nie przegap żadnego tekstu. Obserwuj AntyFAKE.pl w Google News

Dodajmy jednak, że prezydent zarobił więcej z zagranicznych źródeł i grup lobbingowych, niż początkowo sądzono. Wiadomo ponadto, że polityk wciąż prowadzi negocjacje z urzędem podatkowym ws. zwrotu podatkowego w wysokości 72,9 mln dol., który otrzymał w 2010 roku.

Urząd podatkowy wciąż ustala, czy zwrot był prawnie uzasadniony. W "The New York Times" czytamy także, że w najbliższych latach Donald Trump będzie potrzebował 421 mln dol. na spłatę długów i pożyczek.

Trump skrywał prawdę o Covid-19. Na jaw wyszły ukrywane informacjeTrump skrywał prawdę o Covid-19. Na jaw wyszły ukrywane informacjeCzytaj dalej

“Totalny fake news”

Tymczasem Donald Trump zaprzecza doniesieniom dziennika o niepłaconych podatkach. Podczas konferencji w Biały Domu stwierdził, że to "totalny fake news", dodając bez podawania szczegółów, że wywiązywał się ze swoich zobowiązań podatkowych.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. To koniec Trumpa w kampanii? Ocena położenia polityka po diagnozie Covid-19
  2. Morawiecki złamał konstytucję? Uzasadnienie wyroku ws. wyborów kopertowych

Z kolei w oświadczeniu wysłanym do "The New York Times" prawnik Trumpa napisał, że "prezydent zapłacił dziesiątki milionów dolarów podatków rządowi federalnemu, w tym miliony w podatkach osobistych od czasu ogłoszenia swojej kandydatury na prezydenta w 2015 roku".

Źródło: "The New York Times"
Foto: SAUL LOEB / AFP / East News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News