Andrzej Duda
Autor Piotr Burakowski - 23 Lipca 2020

Zaprzysiężenie Dudy bez limitu na sali plenarnej. Dlaczego Sejm luzuje obostrzenia?

Zaprzysiężenie prezydenta Andrzeja Dudy odbędzie się w Sejmie bez limitu na sali plenarnej – informuje "Rzeczpospolita". 6 sierpnia posłowie i senatorowie odbiorą przysięgę od Andrzeja Dudy.

"I będzie to nietypowy widok. Nie tylko dlatego, że Zgromadzenie Narodowe spotyka się rzadko. Przede wszystkim z tego powodu, że parlamentarzyści wejdą na salę bez limitu, po raz pierwszy od wybuchu pandemii" – czytamy w "Rzeczpospolitej".

Jakie są tymczasem obostrzenia? Pod koniec marca posłowie ustalili, że do Sejmu wejdą tylko niezbędne osoby dla pracy izby. Ustalono ponadto, że wchodzący będą mieli mierzoną temperaturę, a na sali plenarnej mają obowiązywać limity. Pojawiła się także możliwość zdalnego głosowania.

Okazuje się jednak, że powyższe reguły nie będą funkcjonowały w trakcie zaprzysiężenia Andrzeja Dudy. "Rzeczpospolita" podaje, że taką informację przekazała marszałek Sejmu Elżbieta Witek z PiS uczestnikom Konwentu Seniorów, w skład którego wchodzą też wicemarszałkowie i przedstawiciele klubów.

NFZ zabiera pieniądze szpitalom, które walczyły z koronawirusem. Czy ma do tego prawo?NFZ zabiera pieniądze szpitalom, które walczyły z koronawirusem. Czy ma do tego prawo?Czytaj dalej

Zgromadzenie Narodowe kieruje się własnym regulaminem

Sprawa jest o tyle skomplikowana, że Zgromadzenie Narodowe kieruje się własnym regulaminem. Obradowanie w ograniczonym składzie byłoby możliwe, gdyby zmieniono regulamin, lecz do tego potrzeba najpierw spotkania w pełnym składzie.

Posiedzenie 6 sierpnia odbędzie się jednak z zachowaniem reżimu sanitarnego, tzn. w obowiązkowych maseczkach.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Polska z najwyższym wzrostem cen w UE. Co na to Narodowy Bank Polski?
  2. Komitet Trzaskowskiego oficjalnie domaga się powtórzenia wyborów

Marszałek Elżbieta Witek poinformowała także, że po wakacjach Sejm wraca do "normalnej pracy", chyba że pogorszy się sytuacja z koronawirusem.

Pamiętajmy, że wciąż obowiązuje regulamin Sejmu zmieniony po wybuchu pandemii. Przewiduje on, że w czasie ogłoszenia stanu epidemii posiedzenia odbywają się z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej, podobnie jest z posiedzeniami komisji.

Źródło: "Rzeczpospolita"
Foto: Twitter.com/AndrzejDuda2020

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News