Jedzenie typu fast food.
Autor Piotr Burakowski - 11 Września 2020

Żywność może przyspieszyć proces starzenia się? Tak, to prawda [lista produktów]

Naukowcy z Uniwersytetu Nawarry w Hiszpanii pokazali związek między regularnym spożywaniem wysoko przetworzonej żywności a kurczącymi się telomerami, czyli fragmentami chromosomu związanego ze starzeniem się. Efekt prac badacze opublikowali w “American Journal of Clinical Nutrition”.

Eksperci wzięli pod lupę prawie 900 osób w wieku 55 lat lub starszych, które dostarczyły próbki DNA w 2008 roku i co dwa lata informowały szczegółowo o swoich nawykach żywieniowych.

Częstsze choroby a ultra przetworzona żywność

W badaniu wzięło udział 645 mężczyzn i 241 kobiet. Część z nich zaliczała się do grupy osób spożywającej duże dawki utra przetworzonej żywności. Okazało się, że w ich rodzinach częściej występowały choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca i nieprawidłowe poziomy tłuszczów we krwi.

Ulra przetworzona żywność to substancje wytwarzane przemysłowo, składające się z pewnej mieszanki olejów, tłuszczów, cukrów, skrobi i białek, które zawierają niewiele, o ile w ogóle, żywności naturalnej lub pełnej.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Kim jest Lucyna Klein-Klarenbach? Żona prezentera TVP Info zarobi ok. 100 tys. zł w państwowej spółce
  2. “Titanic”: Jack miał szansę przeżyć? Odpowiadamy, czy mógł popłynąć na tratwie z Rose

Naukowcy wykazali, że trzy lub więcej porcji ultra przetworzonej żywności dziennie podwoiły prawdopodobieństwo tego, że nici DNA i białek zwanych telomerami będę krótsze w porównaniu z osobami, które rzadko spożywają szkodliwą żywność.

Telomery, choć nie niosą informacji genetycznej, są niezbędne do zachowania stabilności i integralności chromosomów, a tym samym DNA.

Wraz z upływem lat telomery stają się coraz krótsze. To dlatego, że gdy komórka się dzieli, część telomeru jest tracona – im krótszy telomer, tym wyższy wiek biologiczny. W omawianych badaniach specjaliści pokazali, że takie produkty, jak napoje słodzone cukrem czy przetworzone mięso przyspieszają proces skracania się telomeru.

Bosak zanegował cierpienie zwierząt w klatkach. Dawno nie było tak bzdurnej i fałszywej wypowiedziBosak zanegował cierpienie zwierząt w klatkach. Powiedział nieprawdęCzytaj dalej

Jakiego jedzenia unikać? Produkty, które zaliczamy do żywności ultra przetworzonej

Do żywności ultra przetworzonej zaliczamy:

1. kolorowe napoje, napoje gazowane;
2. słodycze: cukierki, batony, ciastka, wafelki, żelki, pianki itp.;
3. lody;
4. chipsy;
5. krakersy, paluszki;
6. słodzone płatki śniadaniowe;
7. margaryny twarde;
8. bardzo tanie przetwory mięsne, np. najtańsze parówki;
9. dania gotowe bezpośrednio do spożycia, np. nuggetsy w panierce;
10. dania instant, np. zupy w proszku;
11. żywność typu fast food.

Źródło: "American Journal of Clinical Nutrition"
Foto: GEOFF ROBINS / AFP / East News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News