5G koronawirus
Autor Maria Wieczorek - 8 Kwietnia 2020

Sieć podbija fałszywa teoria o związku 5G z koronawirusem. YouTube zablokuje materiały na jej temat

5G z niewiadomych powodów stała się punktem wyjścia kolejnej teorii spiskowej. Tym razem miłośnicy antynaukowych sensacji powiązali technologię z pandemią koronawirusa. Władze platformy YouTube poinformowały więc, że będą usuwać materiały promujące podobne tezy.

5G nie od dziś staje się przedmiotem teorii spiskowych, o czym pisaliśmy między innymi w tekście "Poseł powołał się na aktywistkę, wg której technologia 5G jest ludobójstwem zaplanowanym na Polakach. Minister cyfryzacji obalił jego teorię". Możecie go znaleźć tutaj. Niestety w bieżącej, poważnej sytuacji światowej pandemii temat ten bardzo szybko powrócił. Tym razem miłośnicy teorii spiskowych zaczęli bowiem lansować tezę, że 5G ma bezpośredni związek z koronawirusem. Niektórzy fani sensacyjnych, acz fałszywych doniesień twierdzili za to, iż wymyślone ich zdaniem niebezpieczeństwo zdrowotne ma jedynie przykryć prawdziwe zagrożenie, jakim jest rzeczona technologia. Warto więc od razu zaznaczyć, że ich pomysły nie mają żadnego poparcia w naukowych faktach.

Wypłaty 500 plus w czasie pandemii zostaną zawieszone? Andrzej Duda zdementował pogłoskiWypłaty 500 plus w czasie pandemii zostaną zawieszone? Andrzej Duda zdementował pogłoskiCzytaj dalej

5G nie ma związku z pandemią koronawirusa

Niestety teoria z czasem zdobyła dużą popularność. Wiara w nią doprowadziła także do licznych aktów wandalizmu. W Wielkiej Brytanii odnotowano już serię podpaleń masztów 5G, na które szybko zareagowały tamtejsze władze. Dyrektor jednego z działów NHS, ale także ministrowie zaczęli ostrzegać przed antynaukowymi twierdzeniami, znacznie pogarszającymi sytuację kraju.

- Teorie spiskowe mówiące na przykład o tym, że 5G powoduje koronawirusa, budzą w niektórych osobach przekonanie, że należy zniszczyć sieci komunikacyjne. Tymczasem to właśnie one zapewniają niezbędną łączność między służbami ratunkowymi, szpitalami oraz całą resztą kraju w czasie ograniczeń związanych z epidemią - przekazał szef operatora Vodafone UK Nick Jeffery w rozmowie z "The Guardian".

Do sprawy włączyły się już także władze platformy YouTube. Oficjalnie zapowiedziano, że serwis będzie usuwał wszelkie treści, jakie wiążą koronawirusa z siecią 5G. Brytyjski rząd zapowiedział, iż chce doprowadzić do podjęcia podobnych kroków także inne media społecznościowe. Czas pokaże, czy starania te okażą się skuteczne.

Źródła: PAP, Antyfake
Foto: Pixabay / Engin_Akyurt

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News