Czerwona strefa w Polsce
Autor Piotr Burakowski - 22 Października 2020

Cała Polska w czerwonej strefie? Premier jest zwolennikiem takiego rozwiązania

Mateusz Morawiecki wspomniał na antenie Polsat News o objęciu całego kraju czerwoną strefą – decyzja w tej sprawie zostanie ogłoszona jutro. Co więcej, szef rządu zdradził, że kwestia dotycząca noszenia maseczek zostanie wpisana do ustawy i “wszelkie niepewności zostaną usunięte”.

– Będę rekomendował, abyśmy podjęli taką decyzję, żeby od soboty cała Polska była "czerwoną strefą" – przekonywał w "Gościu Wydarzeń" premier Mateusz Morawiecki, wskazując na nowy rekord zakażeń koronawirusem.

– Mamy taką liczę "czerwonych" powiatów, ok. 317, że będę rekomendował, żeby od soboty cała Polska była strefą czerwoną. Już dzisiaj jest to ok. 75-80 proc., więc takie rozróżnienie powoli robi się bezprzedmiotowe – uzasadniał polityk.

Pytany zaś o ewentualny lockdown, Mateusz Morawiecki odpowiedział: "Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie".

Czy noszenie maseczek jest obowiązkowe?

Premier wypowiedział się także m.in. na temat maseczek, które wciąż wzbudzają kontrowersje, a ruchy antymaseczkowe działają w wielu krajach – nasz serwis zachęcał do ich zakładania, ale kilkakrotnie (m.in. w artykułach "Nakaz noszenia maseczek niezgodny z prawem" i "Nie mogą nam zakazać pobytu w sklepie bez maseczki") wskazywał, że nakaz ich noszenia przez wszystkich jest niezgodny z prawem, w związku z czym wszelkie mandaty są nieuzasadnione.

– Prawnicy, z którymi uzgadnialiśmy rozporządzenie (dotyczące obostrzeń), za każdym razem podkreślali, że rozporządzenie jest wystarczające. Ale ponieważ pojawiły się takie głosy i zaczęły pojawiać się ponownie, to w uzgodnieniu z opozycją, bo takie głosy były też ze strony opozycji, my wpisaliśmy to do ustawy. To nie znaczy, że wcześniejsze regulacje były nieprawidłowe, ale jest pewna hierarchia aktów prawnych: jest rozporządzenie, jest ustawa, jest konstytucja – stwierdził Mateusz Morawiecki.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. “Mgła mózgowa” u pacjentów z Covid-19. Wyjaśniamy, co to takiego
  2. Nie tylko maseczki, dystans i mycie rąk. Nowa teoria nt. ochrony przed Covid-19

Dodał, że ustawa jest ważniejsza od rozporządzenia. – Wpiszemy to i wszelkie niepewności zostaną usunięte – zapowiedział szef rządu.

Źródło: Polsat News
Foto: East News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News