Generatory fake newsów zdobywają coraz większą popularność
Autor Michalina Kobla - 23 Kwietnia 2019

Generatory fake newsów umożliwiają ich masową produkcję. Niebezpiecznie cienka granica między zabawą i dezinformacją

Generatory fake newsów, które znaleźć można w sieci, umożliwiają stworzenie własnego "artykułu", do złudzenia przypominającego oryginalny medialny tekst. Podobne witryny mnożą się, od kiedy o walce z dezinformacją w internecie zaczęto mówić głośno oraz stanowczo. Niestety, nie wszyscy użytkownicy wykorzystują je zgodnie z rzekomym przeznaczeniem, czyli dla żartów w gronie znajomych. W naszym kraju szczególnym problemem okazały się nieprawdziwe paski TVP, w które zdążyło nieopatrznie uwierzyć tysiące internautów.

Generatory fake newsów stanowią większy problem, niż nam się wydaje? Po wprowadzeniu w wyszukiwarkę Google hasła "fake news generator", znaleźć można gigantyczną liczbę stron stworzonych specjalnie w celu umożliwienia użytkownikom stworzenia swojej "okładki" artykułu, przekazującego w tytule nieprawdziwą informację. Większość podobnych witryn jest anglojęzyczna, jednak w sieci nie brakuje już także ich polskich odpowiedników. Stworzono między innymi stronę przeznaczoną bezpośrednio do kreowania własnych pasków "Wiadomości" TVP. Była nawet promowana przez kilka antyrządowych portali jako doskonała satyra na stronnicze oraz niemerytoryczne często treści, proponowane na paskach przez nadawcę.

Generatory fake newsów w sieci

Omdlenia harcerzy na apelu z Mateuszem Morawieckim. Co naprawdę wydarzyło się w Rybakach?Omdlenia harcerzy na apelu z Mateuszem Morawieckim. Co naprawdę wydarzyło się w Rybakach?Czytaj dalej

Generatory fake newsów tworzą coraz bardziej realistyczne podróbki

Zabawa zaczęła stawać się jednak niebezpieczna, gdy na nieprawdziwy pasek nabrał się między innymi poseł Marcin Kierwiński. Parlamentarzysta przekazał dalej na swym Twitterze klatkę z jednego z programów TVP, na której widzimy Magdalenę Ogórek oraz "paskowy" podpis "Marek Suski intelektualnym filarem rządu". Jak szybko zauważyli internauci, nie był to obrazek prawdziwy. Podobnie stało się, gdy dziennikarz RMF FM Tomasz Skory udostępnił screen z paskiem "Polska Fundacja Narodowa pomaga Patrykowi Jakiemu w walce o fotel prezydenta Warszawy". Sprawę szybko zdementowali sami przedstawiciele PFN, którzy w komentarzu dodali, iż "jednocześnie gratulują kreatywności w wymyślaniu #fakenews".

Generatory fake newsów się mnożąGeneratory fake newsów zdobywają popularność

Generatory fake newsów coraz popularniejsze

Problem nie dotyczy jednak jedynie wspomnianych już pasków i jest dużo bardziej niebezpieczny, niż mogłoby się wydawać. W sieci znaleźć można bowiem generatory, dzięki którym łatwo stworzyć grafiki przypominające kadr programu informacyjnego lub nieprawdziwe artykuły. Niektóre witryny dają także możliwość wygenerowania specjalnego linku. Gdy opublikuje się go na portalu społecznościowym, zostaje do niego dołączona miniaturka, wyglądająca dokładnie jak miniaturki prawdziwych tekstów największych światowych mediów. Można to uważać za niewinną zabawę, jednak sprawa jest naprawdę poważna, z czego często zdają sobie sprawę także sami twórcy generatorów. Niektórych niestety wyraźnie bawi dezinformacja. Na jednej z witryn możliwość wykreowania własnego, nieprawdziwego artykułu lub grafiki jest promowana przez hasło "Twórz fake newsy, aby oszukać swoich przyjaciół, a może nawet masy”.

Oczywiście wśród internautów nie brakuje zwolenników podobnych stron, o czym świadczyć może duże nimi zainteresowanie. Nawet jeśli twórcy witryn ustalają specjalne regulaminy korzystania, nie wszyscy użytkownicy stosują się do odpowiednich zapisów. Dużo łatwiej jest więc dziś natrafić na nieprawdziwego newsa, który przekona nas do siebie swoim realistycznym, profesjonalnym wręcz wyglądem. Warto więc zawsze dokładnie sprawdzać pojawiające się w sieci informacje właśnie pod kątem ich wiarygodności. Czasami treści wygenerowane na stworzonych do tego stronach internetowych zdradza znak wodny, nieco zniekształcone logo rzekomo odpowiadającego za przekazanie informacji medium lub "dziwny" link, który nie przypomina standardowego adresu witryny danego portalu newsowego.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Duda podczas debaty w Końskich czytał z promptera? Telewizja Publiczna zabrała głos
  2. Nie zdążyli do kliniki i stało się, na parkingu. Niesamowite nagranie podbija internet

Generatory fake newsów coraz bardziej realistyczne

Generatory fake newsów mogą oszukiwać masy

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagle wybuchł protest pod Pałacem Prezydenckim. Awantura, przepychanki, dzieje się teraz
  2. Kinga Duda nie miała powodów do radości po przeczytaniu wiadomości. Zobaczyła ją tuż po wyborach
  3. Horoskopy fenomenem kolorowych pism i portali plotkarskich. Czy warto im ufać?
  4. Facebook będzie karał za używanie niektórych emotek? To prawda, ale jest jeden haczyk
  5. Księżna Diana planowała potajemny ślub z synem miliardera? Prawda wyszła na jaw po 20 latach
  6. Łukasz Szumowski przewiduje, jak rozwinie się epidemia w Polsce. Porusza też kwestię wyborów prezydenckich

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News