Jajka zdrowie
Autor Michalina Kobla - 29 Listopada 2019

Unikasz jedzenia jajek, bo to niezdrowe? Najbardziej popularny mit obalony

Jajka od lat pozostają obiektem szkodliwego mitu. Co ciekawe, okazują się jednak jednym z najzdrowszych pokarmów na świecie. Czy rzeczywiście podwyższają cholesterol oraz zwiększają ryzyko zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe?

Jajka już od lat pozostają obiektem szkodliwego mitu, powielanego przez wiele osób. Prof. Tadeusz Trziszka, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, postanowił ostatecznie obalić szkodliwe tezy.

Jak stwierdził, "jajko jest jednym z najlepszych tworów natury i znajdują się w nim wszystkie niezbędne substancje do stworzenia życia". Właśnie dlatego są tak istotne z punktu widzenia diety. Profesor dodał również, że jajka zawierają fosfolipidy niemożliwe do stworzenia przez farmaceutów - ta bardzo skomplikowana konstrukcja jest budulcem ciała człowieka, w szczególności błon komórkowych. Dotyczy to w szczególności żółtek jaj - ich przyswajalność jest bowiem największa.

Ewa Chodakowska ostrzegła przed fałszywymi e-mailami. Teraz przeprasza fanów za zamieszanieEwa Chodakowska ostrzegła przed fałszywymi e-mailami. Teraz przeprasza fanów za zamieszanieCzytaj dalej

Jajka na miękko według uczonego są najzdrowsze

Ludzie są przystosowani do spożywania jajek w niemal każdej postaci - jednak surowe jajko zawiera niewielkie ryzyko zarażenia Salmonellą. Profesor wyjaśnił również, dlaczego pogląd o wysokiej zawartości cholesterolu jest błędny. Mimo, że jajka zawierają około 200 gram cholesterolu pochodzenia zwierzęcego, jest to rodzaj HDL zwany cholesterolem dobrym - ponieważ nie ma on wpływu na rozwój chorób krążenia. Profesor Trziszka podsumował:

"Codziennie, żeby przeżyć, musimy wyprodukować około 2 - 3 gramów cholesterolu. To jest mniej więcej tyle, co w 15 jajach. Gdybyśmy zjedli tyle jaj dziennie, to nie musielibyśmy sami wytwarzać tego cholesterolu, a to on może być naszym zdrowotnym problemem”.

Najlepsze dziś:

  1. Warszawscy radni podjęli przełomową decyzję. Żłobki tylko dla zaszczepionych dzieci
  2. Ewa Chodakowska ostrzegła przed fałszywymi e-mailami. Teraz przeprasza fanów za zamieszanie
  3. Antyfake - najpopularniejszy portal fact-checkingowy. Najważniejsze informacje

Źródło: wprost.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News