Obowiązkowa służba wojskowa kiedy powróci
Autor Michalina Kobla - 31 Sierpnia 2019

Obowiązkowa służba wojskowa powróci w Polsce? Doniesienia wracają jak bumerang, a nie mają nic wspólnego z prawdą

Obowiązkowa służba wojskowa w Polsce została zawieszona ponad 10 lat temu. Co jakiś czas powracają jednak w mediach doniesienia o rzekomej chęci przywrócenia tego rozwiązania. Nie znajdują jednak potwierdzenia w oficjalnych komunikatach Ministerstwa Obrony Narodowej.

Obowiązkowa służba wojskowa w Polsce wywołuje zazwyczaj wśród opinii publicznej skrajne emocje, gdyż ma zarówno bardzo wielu zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Ostatni pobór tego rodzaju odbył się w 2008 roku, gdyż 9 stycznia 2009 r. posłowie na Sejm dokonali nowelizacji stosownej ustawy, a pół roku później zwolniono z zasadniczej służby ostatnich poborowych. Od 2010 roku obowiązek ten pozostaje zawieszony, rzekomo do czasu skutecznej modernizacji armii oraz stworzenia wystarczających, dobrze uporządkowanych struktur zawodowych.

Afera ściekowa: warszawski radny z PiS skomentował awarię. Pokazał przy tym stockowe zdjęcieAfera ściekowa: warszawski radny z PiS skomentował awarię. Pokazał przy tym stockowe zdjęcieCzytaj dalej

Obowiązkowa służba wojskowa w Polsce: kiedy wróci?

Jako że nie wiadomo, kiedy władze podejmą decyzję o ewentualnym powrocie do starej formuły, w mediach co jakiś czas powracają głośne doniesienia na ten temat. Największe emocje w kwestii przywrócenia obowiązkowego poboru wywołała prawdopodobnie wypowiedź byłego szefa Ministerstwa Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza, który w marcu 2018 roku stwierdził:

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Duda podczas debaty w Końskich czytał z promptera? Telewizja Publiczna zabrała głos
  2. Psy, które myślą, że są kotami. Przezabawne zdjęcia

"Obowiązkowa służba wojskowa powinna zostać przywrócona jak najszybciej. Wszystkie państwa świadome zagrożenia - nawet pacyfistyczna Szwecja - przywracają, bądź wprowadzają zasadniczą służbę wojskową. My robimy to kolejnymi krokami. Może tak trzeba ze względu na to, że "zielona wyspa" Donalda Tuska składała się m.in. z rozbudzenia wśród młodzieży strachu i niechęci do służby wojskowej, bazującej jeszcze na powszechnej niechęci z czasów komunistycznych. (...) Budujemy nie tylko Wojska Obrony Terytorialnej, Legię Akademicką, ale również budujemy powrót wychowania wojskowego do szkół. Chcemy, żeby ludzie na powrót zapoznali się z wojskiem, jako prawdziwą, wielką wartością. Efektem tego ma być zaproponowanie powrotu do obowiązkowej służby wojskowej, bo ona jest państwu i narodowi konieczna."

Macierewicz został wówczas zapytany o to, kiedy jego zdaniem obowiązkowa służba wojskowa powinna zostać przywrócona. Polityk stwierdził, że najlepiej jeszcze do końca 2018 roku. Jak dziś wiemy, obecne władze MON były już innego zdania. Tuż po wypowiedzi byłego ministra głos w sprawie zabrał jego następca, Mariusz Błaszczak. Stwierdził wówczas oficjalnie, iż "nie przewiduje się odwieszenia obowiązkowego poboru".

Dziennikarze Onetu zapytali przedstawicieli resortu o ewentualny powrót do dawnej formuły także w lipcu 2018 roku. Wówczas otrzymali odpowiedź, w której można przeczytać:

"Wojsko Polskie prowadzi stałą, bieżącą analizę swoich zasobów, również w kontekście zmieniającej się sytuacji międzynarodowej. Obowiązujące obecnie formy służby wojskowej, zarówno ochotnicze, jak i obowiązkowe, zapewniają odpowiednią liczbę kandydatów do służby, dają również możliwość utrzymania na właściwym poziomie stanu wyszkolenia jednostek wojskowych."

Od tamtej pory temat powrotu obowiązkowej służby wojskowej pozostaje uśpiony, jednak od czasu do czasu niektóre redakcje znów zastanawiają się, kiedy w Polsce dojdzie do odnowienia formuły sprzed 2010 roku. Na razie - przynajmniej według oficjalnego stanowiska władz - podobnych planów się jednak nie przewiduje.

Źródła:Onet, TVN24, Ministerstwo Obrony Narodowej, Ustawa o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News