Pies dieta
Autor Maria Wieczorek - 22 Listopada 2019

Pies może zjeść wszystko, co tylko mu posmakuje? Niektóre niepozorne przekąski mogą poważnie zaszkodzić

Pies może poważnie ucierpieć przez niewłaściwe składniki diety. W wielu domach karmiony jest tym, co zostaje po posiłku. Dowiedz się, jakich produktów musi unikać twój pupil, aby pozostał zdrowy.

Pies może zjeść wszystko, co zostanie po naszym posiłku? To nieprawda, chociaż wiele osób tak sądzi i praktykuje podobny sposób żywienia zwierzęcia. Przez takie zachowanie czworonóg może jednak zjeść np. cebulę lub szczypiorek, jedną z największych trucizn dla psa, ale i kota. Warto zaznaczyć, że nie ma znaczenia forma przyrządzenia - te produkty w każdej postaci poważnie zaszkodzą pupilowi, powodując rozpad czerwonych krwinek w organizmie zwierzęcia.

Kolejnym zabronionym produktem jest awokado, zawierające związek chemiczny, powodujący u czworonogów biegunkę i wymioty. Znanym faktem jest zakaz spożycia przez pieski czekolady, ale na tej liście znajduje się również kawa. Także kofeina jest dla psów bardzo niebezpieczna. Cudowne antidotum dla człowieka, czyli czosnek w zbyt dużej ilości nie służy czworonogom. Za rozsądną ilość w periodykach weterynaryjnych uważane jest pół ząbka czosnku na 10 kg masy ciała zwierzęcia co dwa - trzy dni (dotyczy zdrowych psów w sile wieku).

Czy każdy kot powinien pić mleko? Prawda jest inna, niż się powszechnie sądziCzy każdy kot powinien pić mleko? Prawda jest inna, niż się powszechnie sądziCzytaj dalej

Pies musi pozostawać na zdrowej diecie

Psu nie wolno podawać także winogron i rodzynek. Świeże i suszone zawierają w sobie toksyny, powodujące niewydolność nerek i uszkodzenie wątroby. U małego psa garść winogron może nawet doprowadzić do śmierci. Orzechy makadamia również są zabronione - narażają układ mięśniowy, nerwowy i pokarmowy na uszkodzenie. Szczeniaki nie powinny być też karmione słoikami z jedzeniem dla dzieci. Ta sama zasada dotyczy karmy dla kota.

Co ciekawe, niebezpieczne dla psa mogą się także okazać ugotowane kości (także pieczone lub usmażone). Te łatwo się bowiem łamią, a w konsekwencji mogą utknąć w brzuchu zwierzęcia. Ostre zakończenia pogryzionych kości mogą za to poważnie uszkodzić narządy lub zalegać w jego układzie pokarmowym. Psu szkodzą także pestki jabłek oraz kolby kukurydzy. Nasz czworonóg nie ma bowiem świadomości, że zjedzona w całości kolba może utknąć mu w jelicie.

Sporo szkodliwego dla psów cukru mają również cukierki, żelki i gumy do żucia. Pobodne produkty zawierają trujący dla piesków ksylitol. Poza tym pupilom poważnie szkodzić mogą alkohol oraz marihuana. Odpowiedzialny właściciel nie powinien podawać takich produktów zwierzętom. Należy zwrócić uwagę, że w porównaniu do człowieka większość czworonogów ma znacznie mniejszą wagę ciała, więc objawy zatrucia alkoholowego są dla nich znacznie bardziej odczuwalne i nawet niewielka (z perspektywy dorosłego człowieka) dawka alkoholu może stanowić śmiertelne zagrożenie, powodując problemy z oddychaniem lub wymioty. Podobnie zadziałają opary lub zjedzenie marihuany.

Najlepsze dziś:

  1. Głośne zdjęcie mszy w pociągu to fotomontaż? Sprawdziliśmy - jest prawdziwe i nie pierwszy raz wzbudza emocje
  2. Smog poważnie zagraża zdrowiu dzieci. Jak je przed nim chronić?
  3. "Piękne cierpienie". Krzyżówka pitbulla z jamnikiem wygląda niesamowicie, ale cierpią na tym psy

Źródło: Psy.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News