Wiaczesław Wołodin Władimir Putin
Autor Maria Wieczorek - 26 Grudnia 2019

Nie tylko Putin. Przewodniczący Dumy wygłosił własną wersję historii i żąda przeprosin od Polaków

Wiaczesław Wołodin poszedł w ślady Władimira Putina, wygłaszając własną wersję historii Europy z lat 30. i 40. XX wieku. Przewodniczący Dumy zażądał także od Polaków przeprosin. Na twierdzenia obu polityków odpowiedziało już polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Wiaczesław Wołodin, pełniący obecnie funkcję przewodniczącego Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej, poszedł śladami prezydenta Władimira Putina i zdecydował się zaatakować Polskę na tle polityki historycznej. Polityk stwierdził bezpośrednio, że "Polska powinna przeprosić za współpracę z Hitlerem" oraz że dzięki głowie państwa "wielu z nas dowiedziało się o sprawach sprzed 80 lat, gdy Polska była faktycznie w zmowie z faszystowskimi Niemcami". Dodawał także:

"Dowiedzieliśmy się wiele na temat współpracy Polski z III Rzeszą przed wybuchem wojny, choć Polacy próbowali zamieść to pod dywan. (...) Polacy próbowali to ukryć i wymyślali różne historie, więc teraz uczciwie byłoby przeprosić. Jeśli brakuje im archiwów, chętnie udostępnimy posiadane przez nas dokumenty."

‘Alexa namawia do samobójstwa’. O co chodzi w głośnej historii, okrzykniętej przez media buntem maszyn?‘Alexa namawia do samobójstwa’. O co chodzi w głośnej historii, okrzykniętej przez media buntem maszyn?Czytaj dalej

Wiaczesław Wołodin jak Władimir Putin o historii

Przypomnijmy, że kilka godzin przed tym wystąpieniem podobne teorie snuł Władimir Putin, którego zdaniem pakt Ribbentrop-Mołotow nie przyczynił się wcale do wybuchu II wojny światowej. Jego zdaniem wina leżała wyłącznie po stronie zachodu, przede wszystkim poprzez układ monachijski z 1938 roku. Na tej podstawie rosyjski prezydent oskarżył o wywołanie konfliktu także Polaków. Przy tym całkowicie wybielił politykę prowadzoną wówczas przez ZSRR, tłumacząc na przykład, że wejście Sowietów do Polski miało na celu ratowanie Żydów.

Na twierdzenia Putina, ale także najpewniej Wołodina, odpowiedzieli już przedstawiciele polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod kierownictwem Jacka Czaputowicza. Poniżej przytoczymy jego najważniejszy fragment:

"Z niepokojem i niedowierzaniem odnotowujemy wypowiedzi przedstawicieli władz Federacji Rosyjskiej, w tym prezydenta Władimira Putina dotyczące genezy i przebiegu II wojny światowej, które prezentują fałszywy obraz wydarzeń. Nawiązują one do propagandowego przekazu z czasów totalitaryzmu stalinowskiego, który potępił przecież już nawet sowiecki przywódca Nikita Chruszczow."

Całe oświadczenie znajdziecie w tekście o wystąpieniu Władimira Putina - tutaj.

NAJLEPSZE DZIŚ:

  1. Boże Narodzenie w tym roku droższe do zorganizowania. Ceny których produktów najbardziej poszły w górę?
  2. Stonoga udostępnił nagie zdjęcia księdza, który chciał je wysłać dziecku. Jest odpowiedź Kurii
  3. Zamieszanie wokół unijnej komisarz po wywiadzie polityka PiS. Redakcja zasugerowała jej kryminalną przeszłość
  4. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  5. Antyfake to prężnie rozwijający się portal fact-checkingowy. Walczy z dezinformacją w sieci
  6. Lelum: Portal dla nowoczesnych kobiet. Duży sukces serwisu
  7. Antyfake - najpopularniejszy portal fact-checkingowy. Najważniejsze informacje
  8. Biznes Info - portal o finansach małych i dużych

Źródła:Onet, Antyfake

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News