Wojsko fake news
Autor Maria Wieczorek - 9 Kwietnia 2020

Żołnierz rozpowszechniał fałszywą informację o pandemii. Szybko został zatrzymany

Wojsko nie dostanie planowanych premii z powodu pandemii? Minister Mariusz Błaszczak obalił fałszywą teorię, rozpowszechnianą przez jednego z żołnierzy. Jak donoszą media, winny siania dezinformacji mężczyzna został zatrzymany.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak opublikował na swym profilu na Twitterze wpis, który odnosi się do głośnej głównie wśród żołnierzy sprawy. Jeden z nich miał bowiem sfałszować, a później rozpowszechnić dokument dotyczący rezygnacji z wypłaty podwyżek przyznanych wojskowym z inicjatywy Andrzeja Dudy. Jak twierdził, kierownictwo MON miało podjąć podobną decyzję z powodu panującej pandemii. Choć promowane przez żołnierza teorie nie były prawdziwe, zdążyły zdobyć spory posłuch.

Sieć podbija fałszywa teoria o związku 5G z koronawirusem. YouTube zablokuje materiały na jej tematSieć podbija fałszywa teoria o związku 5G z koronawirusem. YouTube zablokuje materiały na jej tematCzytaj dalej

Wojsko: żołnierz rozpowszechniał fałszywe informacje o pandemii i sytuacji wśród wojskowych

Sprawą szybko zajęła się Służba Kontrwywiadu Wojskowego, o czym poinformował sam Błaszczak.

- Skutecznie walczymy z fake newsami. Zidentyfikowaliśmy żołnierza, który sfałszował pismo ws. rzekomej rezygnacji z przyznania podwyżek w Wojsku Polskim. Stosujemy politykę „zero tolerancji dla osób szerzących dezinformację”. Dziękuję Służbie Kontrwywiadu Wojskowego za sprawną reakcję - przekazał minister.

Do sprawy odniósł się już także rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, który nazwał działania żołnierza próbą "siania niepokoju i chaosu informacyjnego w instytucjach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Rzeczpospolitej".

Źródła: Gazeta.pl, Twitter / Mariusz Błaszczak
Foto: Flickr / włodi

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News