Wzrok senior
Autor Maria Wieczorek - 29 Listopada 2019

Szkodliwy mit uderza w seniorów. Wierzą, że na stare lata poprawi im się wzrok

Wzrok seniora często okazuje się dla niego tematem szczególnie trudnym. Sprawy nie ułatwiają zdecydowanie krążące także w sieci twierdzenia na temat rzekomego zanikania krótkowzroczności wraz z wiekiem. Niestety podobne twierdzenie jest bowiem całkowicie fałszywe.

Wzrok stanowi jeden z najważniejszych, jeśli nie najważniejszy zmysł człowieka, dostarczający gigantyczną ilość informacji oraz bodźców. Seniorom czasami trudno jest więc pogodzić się z faktem, iż wiek negatywnie wpływa na kondycję ich oczu i muszą decydować się na zakup okularów z coraz mocniejszymi soczewkami. Co ciekawe, w sieci natrafić można jednak na naprawdę zaskakującą teorię, dotyczącą rzekomego zanikania krótkowzroczności w procesie starzenia. Na czym miałby polegać podobny proces?

Warszawscy radni podjęli przełomową decyzję. Żłobki tylko dla zaszczepionych dzieciWarszawscy radni podjęli przełomową decyzję. Żłobki tylko dla zaszczepionych dzieciCzytaj dalej

Wzrok jednak polepsza się z wiekiem?

Zwolennicy tezy twierdzą, iż z wiekiem i pojawieniem się starczowzroczności, a co za tym idzie problemem z widzeniem tego, co blisko (np. tekstu w gazecie lub książce) z powodu "zużycia" oka, ich wada całkowicie się skoryguje. Warto jednak stanowczo zaznaczyć, że krótkowzroczność i dalekowzroczność w żaden sposób się jednak nie zerują ani wzajemnie nie "wyrównują".

To dwie osobne wady, które nie zazębiają się w tak nieskomplikowany sposób. Aby sobie z nimi poradzić, warto udać się po poradę do specjalisty. Ten dobierze odpowiednie okulary lub zaproponuje stosowny zabieg, który czasami także może pomóc w chociaż częściowym polepszeniu kondycji oczu. Krótkowzroczność nie zwalczy bowiem ich zmęczenia i zużycia, ani też na odwrót.

NAJLEPSZE DZIŚ:

1. Unikasz jedzenia jajek, bo to niezdrowe? Najbardziej popularny mit obalony
2. Czym się różnią mgła i smog? Łatwo je ze sobą pomylić
3. Antyfake - najpopularniejszy portal fact-checkingowy. Najważniejsze informacje

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News