Facebook Google Unia Europejska
Autor - 4 Grudnia 2019

Facebook i Google mają kłopoty? Giganci pod lupą Komisji Europejskiej

Facebook i Google ponownie trafiły na dywanik Komisji Europejskiej. Tym razem chodzi o wykorzystywanie przez przedsiębiorstwa danych osobowych przy wyświetlaniu reklam. Czy znane firmy łamią prawo?

Facebook i Google będą tłumaczyć się Komisji Europejskiej. Organ unijny, na razie w ramach postępowania wstępnego, zamierza sprawdzić, jak giganci przetwarzają dane swoich użytkowników w celu znalezienia potencjalnych nieprawidłowości. Badany będzie również sposób ich komercyjnego użycia, a dokładnie wpływ na rynek europejski. Unia Europejska na podstawie traktatów ma bowiem umocowanie do polityki antymonopolowej i tworzenia jasnych zasad konkurencji. Amerykańskie firmy są potentatami w swoich sferach działalności i właśnie dlatego Unia bacznie przygląda się ich działaniom.

Za deepfake’a do więzienia? Chiny planują wprowadzenie restrykcyjnych przepisówZa deepfake’a do więzienia? Chiny planują wprowadzenie restrykcyjnych przepisówCzytaj dalej

Facebook nie skomentował sprawy

Przedstawiciele Facebooka nie zdecydowali się jeszcze skomentować sprawy. Wypowiedział się za to reprezentant Google, stwierdzając, że zebrane dane są magazynowane w celu zapewnienia klientom jak najlepszej obsługi, a każdy z nich ma indywidualny dostęp i kontrolę nad ich przepływem do amerykańskiej firmy. To nie pierwszy raz, gdy Google odpowiada przed unijnym prawem. W marcu firma została zobowiązana do zapłaty 1,48 mld euro za naruszenie zasad antymonopolowych - Komisja Europejska orzekła wtedy, że bezprawnie wykorzystała pozycję monopolisty w swojej wyszukiwarce.

Całość działań Komisji to, oprócz stosowania praw wspólnotowego, sprawdzenie, czy firmy zewnętrzne i lokalne mogą w ramach wykupionych usług korzystać w pełni z danych Facebooka oraz Google, a z drugiej, czy ogromne bazy danych są odpowiednio zabezpieczone.

Najlepsze dziś:

  1. Okres przedświąteczny gratką dla wyłudzaczy. Banki ostrzegają przed “kradzieżą wszystkich twoich pieniędzy”
  2. 'Nie żyje królowa Elżbieta II'? Krzywdząca plotka została oficjalnie zdementowana
  3. Najpierw laptopy, później smartfony. FBI radzi zasłonić kamerki w telewizorach

źródło: wirtualnemedia.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News