Łukasz Szumowski i Mateusz Morawiecki
Autor Piotr Burakowski - 6 Lipca 2020

Koronawirus a głosowanie w II turze wyborów. Szumowski mówi, że potrzeba ok. 15 minut, żeby się zarazić

5 lipca w "Gościu Wydarzeń" Polsat News wystąpił Łukasz Szumowski. Podczas trwania programu minister zdrowia rozmawiał m.in. o tym, na ile bezpieczne jest głosowanie w drugiej turze wyborów prezydenckich. Szumowski przekonywał, że do zakażenia się koronawirusem potrzeba około 15 minut bliskiego kontaktu z osobą zakażoną, podczas gdy osoby głosujące przebywają w lokalach wyborczych tylko kilka minut.

Informacje z Głównego Inspektoratu Sanitarnego potwierdzają słowa Łukasza Szumowskiego. GIS podaje, że za bezpośredni kontakt fizyczny z osobą chorą, który może skutkować zarażeniem, uważa się np. podanie jej ręki, przebywanie z chorym w odległości mniejszej niż dwa metry w czasie dłuższym niż 15 minut, rozmowę z chorym twarzą w twarz – w niewielkiej odległości, niezależnie od długości konwersacji. GIS wymienia także mieszkanie z osobą, u której potwierdzono zakażenie koronawirusem, i przebywanie jako pasażer w odległości do dwóch miejsc od osoby zakażonej w środku transportu zbiorowego, np. samolocie.

Głosowanie w drugiej turze wyborów, w której o fotel prezydencki walczą Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski, odbędzie się 12 lipca. Przedstawiciele partii rządzącej zachęcają obywateli do wzięcia udziału w głosowaniu. Mateusz Morawiecki przekonywał w trakcie wiecu wyborczego Andrzeja Dudy: – 12 lipca zostaną zachowane wszystkie wymogi sanitarne. Wszyscy, zwłaszcza seniorzy, nie obawiajmy się. Idźmy na wybory. To ważne, żeby móc kontynuować tę sprawiedliwą linię rozwoju – twierdził premier. Dodał, że jest zadowolony z faktu, że COVID-19 wywołuje coraz mniejsze obawy, bo – jak twierdzi – wirus jest "w odwrocie".

Szumowski zgadza się z Morawieckim ws. koronawirusa

Łukasz Szumowski niejako potwierdza słowa premiera. – To, że [koronawirus – przyp. red.] jest w odwrocie to widzimy, bo maleją liczby, ale też trzeba wykazywać pokorę i ostrożność, bo widzimy kraje, nawet sąsiednie, gdzie nagle liczby [zakażeń – przyp. red.] wzrastają. Mam nadzieję, że do tego w Polsce nie dojdzie i będziemy mieli cały czas malejące te liczby – mówił w "Gościu Wydarzeń" Polsat News Łukasz Szumowski.

Media podały, że Konfederacja w drugiej turze poprze Trzaskowskiego. Jacek Wilk zaprzeczaMedia podały, że Konfederacja w drugiej turze poprze Trzaskowskiego. Jacek Wilk zaprzeczaCzytaj dalej

Koronawirus a liczba zakażeń

Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, liczba wszystkich zachorowań w Polsce wynosi obecnie 36155, zaś dziś odnotowano 205 nowych zakażeń, z czego cztery osoby zmarły. Liczba wszystkich śmiertelnych ofiar w naszym kraju wyniosła dotychczas 1521. Największa skala zakażeń występuje w województwie śląskim (13312). Na drugiej i trzeciej pozycji plasują się kolejno województwo mazowieckie (5208) i łódzkie (3278).

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Ile prawdy jest w słowach Beaty Mazurek na temat TVN24 i WSI?
  2. Wiadomości TVP1 w kampanii są narzędziem propagandy PiS? Rada Etyki Mediów twierdzi, że tak – TVP odpowiada

Przypomnijmy, że Łukasz Szumowski wywołał kontrowersje po tym, jak resort zdrowia kupił maseczki od znajomego ministra zdrowia i jego brata, Marcina Szumowskiego. Resort przepłacił przy tej transakcji ok. 4 mln zł w stosunku do tego, ile zapłaciłby za maseczki w Chinach. Okazało się ponadto, że maseczki nie zabezpieczają przed koronawirusem.

Źródło: Polsat News, GIS, Ministerstwo Zdrowia

Foto: premier.gov.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News