Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński w maseczkach
Autor Piotr Burakowski - 12 Października 2020

Koronawirus: “Komuś brakuje elementarnej wyobraźni”. Prof. Hausner punktuje błędy rządu

Eksperci wskazują na niekompetencję rządu w kwestii walki z koronawirusem, który w ostatnim czasie bije kolejne rekordy i na nowo paraliżuje życie społeczno-gospodarcze.

Jednym z takich ekspertów jest prof. Jerzy Hausner, który twierdzi, że od początku pandemii centralnym problemem jest umiejętne pogodzenie bezpieczeństwa zdrowotnego z ekonomicznym.

Koronawirus: jakie błędy popełnił rząd

– Niezależnie od przyjętej strategii zapobiegania epidemii – czy byłby to model szwedzki, czy inny – ten problem istnieje długofalowo. Gdyby doszło do załamania gospodarczego, to nie da się utrzymać bezpieczeństwa zdrowotnego i nie zależy to tylko od nakładów finansowych, ale przede wszystkim od organizacji, kompetencji i innych czynników, które są poza systemem gospodarczym – tłumaczy w rozmowie z Business Insider Polska ekspert.

Prof. Jerzy Hausner zwraca uwagę, że już za pierwszym razem popełniono błąd, podejmując wyłącznie działania, które głównie sprowadzały się do chaotycznie wprowadzanych restrykcji. Jego zdanie udzielano także chaotycznie i na masową skalę wsparcia firmom.

Uważa, że tymczasem od początku trzeba było szukać modelu godzenia potrzeb zdrowotnych i ekonomicznych, podczas gdy uruchomiono wszystkie środki naraz i nie pozostawiono niczego na teraz.

– Nie ma szczepionek, nie ma drugiej linii rezerw, to oznacza, że komuś brakuje elementarnej wyobraźni. Ten cały administracyjny chaos jest trudny do zrozumienia – podsumowuje prof. Jerzy Hausner.

Koronawirus: stan wyjątkowy w Polsce?

Przypomnijmy, że rząd rozważa wprowadzenie stanu klęski żywiołowej – wynika z informacji "Dziennika Gazety Prawnej". ‒ Stan nadzwyczajny? Może być ogłoszony w tym tygodniu, może za dwa‒trzy tygodnie albo wcale ‒ mówi źródło "DGP" z rządu.

Inny rozmówca dziennika dodaje, że kryterium będzie duża liczba przypadków, która zagrozi wydolności systemu ochrony zdrowia. Z kolei wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki przybliża, że jeśli sytuacja bardzo się pogorszy, to wprowadzenie stanu wyjątkowego może być konieczne, lecz obecnie nie ma ku temu powodu.

Przeczytaj nasze artykuły o koronawirusie:

  1. “Polska strategia walki z koronawirusem zbliża się do szwedzkiej”
  2. Prof. Flisiak: “Im więcej się bada, tym więcej się wykrywa”. Ekspert uspokaja ws. koronawirusa
  3. Nakaz noszenia maseczek niezgodny z prawem
  4. Nie mogą nam zakazać pobytu w sklepie bez maseczki
  5. NFZ zabiera pieniądze szpitalom, które walczyły z koronawirusem. Czy ma do tego prawo?

Dodajmy, że prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, przekonuje, że nie ma już kontroli nad epidemią.

Źródło: Business Insider Polska
Foto: ANDRZEJ IWANCZUK / REPORTER

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News