Pies czy kot mądrzejszy
Autor Maria Wieczorek - 5 Grudnia 2019

Pies czy kot? Naukowcy ostatecznie zbadali odwieczny spór i orzekli, które zwierzę jest mądrzejsze

Pies jest mądrzejszy od kota? A może to kot okazuje się znacznie lepszy od psa w tej kwestii? Miłośnicy zwierząt niejednokrotnie przerzucali się licznymi argumentami, opierając jednak głównie na przeczuciu i własnych sympatiach. Ostatecznie głos w sprawie zabrali więc naukowcy.

Pies oraz kot stosunkowo często wywołują u opiekunów duże emocje, gdy przychodzi do rozstrzygnięcia, którego zwierzaka lepiej jest przygarnąć. Sprzeczne argumenty w podobnych dyskusjach wiążą się nierzadko z domniemaną mądrością pupili. Odwieczny spór w tej kwestii, oparty na wielu mitach i swobodnych obserwacjach, zdecydowali się rozstrzygnąć naukowcy.

Naukowcy sądzili, że mają do czynienia z wyłączną umiejętnością człowieka. Psy rozróżniają ludzkie słowa jak ich opiekunowieNaukowcy sądzili, że mają do czynienia z wyłączną umiejętnością człowieka. Psy rozróżniają ludzkie słowa jak ich opiekunowieCzytaj dalej

Pies czy kot - które zwierzę jest mądrzejsze?

Międzynarodowy zespół ekspertów pod kierunkiem prof. Suzany Herculano-Houzel z Uniwersytetu Vanderbilt w Stanach Zjednoczonych zdecydowała się na dokładne przeliczenie, a późnej także porównanie neuronów w ośrodkowym układzie nerwowym u kotów oraz psów względem wielkości ich mózgów. Jak wynika z badań, u pierwszego z wymienionych zwierząt kora mózgowa zawiera ok. 250 mln neuronów, u drugiego - ok. 429 mln komórek nerwowych. U psów jest ich więc prawie dwa razy więcej.

Jak stwierdziła prof. Herculano-Houzel, "sugeruje to, że psy mają o wiele większe zdolności poznawcze niż koty". Dalej ekspertka stwierdziła:

"Uważam, że ogólna liczba neuronów, które ma dane zwierzę, zwłaszcza w korze mózgowej, decyduje o jego stanie psychicznym i zdolności przewidywania tego, co się wydarzy w jego otoczeniu w oparciu o doświadczenia z przeszłości. (...) Nasze odkrycia oznaczają, że psy mogą wieść dużo bardziej złożone życie niż koty i być dużo bardziej elastyczne niż one w swych działaniach."

NAJLEPSZE DZISIAJ:

1. FBI ostrzega przed FaceApp. Pod lupę weźmie też popularny TikTok
2. Minister kładzie nacisk na walkę z dezinformacją. Zwalczanie fake newsów kluczową misją mediów?
3. Za pieniądze przerzucał nielegalnych imigrantów przez granicę. Wcześniej sam ją wytyczył

Źródła: PAP, Psy.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News