Pies czy rozumie słowa
Autor Maria Wieczorek - 4 Grudnia 2019

Naukowcy sądzili, że mają do czynienia z wyłączną umiejętnością człowieka. Psy rozróżniają ludzkie słowa jak ich opiekunowie

Pies jest w stanie zrozumieć słowa, które wypowiadają ludzie? Nie wykazano oczywiście, że czworonogi mogą poznać znaczenie ludzkiej mowy, jednak nowe badania wskazały, iż słyszą ją tak jak my. Jak się okazało, zwierząt tych nie trzeba wcale tego uczyć.

Pies może zostać nauczony poszczególnych komend, na które będzie reagował w wyznaczony sposób. Jak twierdzą naukowcy, czworonogi są także w stanie interpretować ton opiekuna, dostosowując do niego swoją reakcję. Dotąd nie wiedziano jednak, że zwierzęta te słyszą ludzką mowę tak jak my. Co ciekawe, udało się to wykazać naukowcom z University of Sussex w Brighton. Wnioski ich badań obalają jeden z mitów na temat sposobów i skali komunikowania się z psami.

Pies widzi świat w czerni i bieli? To mit, jednak sprawa okazuje się nieoczywistaPies widzi świat w czerni i bieli? To mit, jednak sprawa okazuje się nieoczywistaCzytaj dalej

Pies słyszy ludzką mowę tak jak my

Ludzie nie mają problemu z rozpoznawaniem oraz rozumieniem danego słowa bez względu na to, z jakim akcentem lub jakim głosem jest wypowiadane. Jak do niedawna twierdzili naukowcy, było to wyłączną domeną człowieka. W toku najnowszych badań okazało się jednak, że podobna umiejętność została także na swój sposób wykształcona przez psy. Naukowcy ze wspomnianego University of Sussex sfilmowali reakcje 42 czworonogów różnych ras na nagrania krótkich słów, wypowiadanych przez kilka osób różnej płci, w różnym wieku i z różnym akcentem. Warto zaznaczyć, że wyrazy nie były komendami, a wśród tych, którzy je nagrali, zabrakło opiekunów rzeczonych psów.

Kiedy czworonogi słyszały dane słowo po raz pierwszy, nachylały się i ruszały uszami. Kiedy jednak było ono w toku badań powtarzane, nawet innym głosem i przez inną osobę, pies prawie na nie nie reagował. Jego skupienie powracało dopiero, gdy puszczano mu całkowicie nowy wyraz. Jak więc stwierdzili naukowcy, zwierzęta te są w stanie słyszeć różnice między słowami w ludzkiej mowie bez względu na to, kto i jak je wypowiada. Badanie wykazało też, że psów w zasadzie nie trzeba tego uczyć. Chociaż nie jest to oczywiście dowód na to, że czworonogi w jakikolwiek sposób rozumieją znaczenie nowych słów, są w stanie odróżnić je od reszty i w specyficzny dla siebie sposób zapamiętać.

NAJLEPSZE DZISIAJ:

  1. Za pieniądze przerzucał nielegalnych imigrantów przez granicę. Wcześniej sam ją wytyczył
  2. Rodzice celowo zarażają dzieci ospą. Wszystko po to, aby ich nie szczepić
  3. “Nie ma dowodów, że czerniak występuje od słońca”. Popularna modelka nominowana do Biologicznej Bzdury Roku

Źródło:RMF FM

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News