Pies jak widzi
Autor Michalina Kobla - 4 Grudnia 2019

Pies widzi świat w czerni i bieli? To mit, jednak sprawa okazuje się nieoczywista

Pies ma wzrok nieco gorszy od ludzi. Popularny pogląd, dotyczący rzekomego widzenia jedynie w czerni i bieli, nie do końca odpowiada jednak rzeczywistości. Jakie więc zmysły są u psa najważniejsze i które miejsce zajmuje w nich wzrok?

Pies - w przeciwieństwie do ludzi - ma dużo lepiej rozwinięte inne zmysły. Chociaż my większość rzeczy i zjawisk badamy wzrokiem, czworonóg używa przy tym raczej węchu. Czy mamy czego zazdrościć naszym pupilom w przypadku wzroku? Okazuje się, że tak - pies lepiej widzi w ciemnościach, a niektóre rasy w ramach zadań nadanym im przez ludzi wykształciły niesamowitą reakcję na przedmiot w ruchu. Wzrok ludzi i psów mają zasadnicze różnice, których dostrzeżenie pomoże utrzymać z naszymi pupilami bliski i pełen zrozumienia kontakt.

Pies czy kot? Naukowcy ostatecznie zbadali odwieczny spór i orzekli, które zwierzę jest mądrzejszePies czy kot? Naukowcy ostatecznie zbadali odwieczny spór i orzekli, które zwierzę jest mądrzejszeCzytaj dalej

Pies zrozumie nosem więcej niż okiem

Wzrok u czworonogów w porównaniu do ludzkiego ma mniejszą ostrość, szczególnie na dużych odległościach. Krótkowzroczność lub dalekowzroczność zależy zaś od rasy psa. Te z mniejszą czaszką będą widziały gorzej na daleką odległość, z kolei np. charty świetnie dostrzegą bardzo odległy punkt. Czasem założenie płaszcza i kapelusza może zmylić naszego pupila - nie jest on w stanie się nam dokładnie przyjrzeć. Poza tym poznaje nas jednak głównie po zapachu.

Czworonogi potrafią rozróżniać kolory, ale nie jest to tak szeroka gama, jaką analizuje oko ludzkie. Przy wyborze psiej zabawki, warto kupić je w kolorze żółtym lub niebieskim, gdyż to na te barwy są najbardziej wyczulone. Co ciekawe, udowodniono już też naukowo, że pies jest w stanie rozpoznać swój gatunek na zdjęciach.

Najlepsze dziś:

  1. Facebook i Google mają kłopoty? Giganci pod lupą Komisji Europejskiej
  2. Smog a wietrzenie mieszkania. Otwieranie okien to nie zawsze dobry pomysł
  3. Okres przedświąteczny gratką dla wyłudzaczy. Banki ostrzegają przed “kradzieżą wszystkich twoich pieniędzy”

źródło: psy.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News