Stefan Czarniecki hymn
Autor Maria Wieczorek - 14 Grudnia 2019

Dlaczego Czarniecki 'dla ojczyzny ratowania' wracał się przez morze? Zdarzenia z hymnu miały miejsce równo 361 lat temu

Stefan Czarniecki jest jedną z postaci historycznych, które pojawiają się w polskim hymnie. Co ciekawe, upamiętnione w pieśni wydarzenia, związane z sylwetką hetmana, miały miejsce równo 361 lat temu. Warto więc o nich przypomnieć i nieco je rozszyfrować.

Stefan Czarniecki, urodzony ok. 1599 w Czarncy hetman polny koronny, stał się bohaterem trzeciej zwrotki polskiego hymnu. W 1797 roku Józef Wybicki napisał o nim w Mazurku Dąbrowskiego:

"Jak Czarniecki do Poznania
Po szwedzkim zaborze,
Dla ojczyzny ratowania
Wrócim się przez morze."

Co ciekawe, zdarzenia wspomniane w polskim hymnie miały miejsce 14 grudnia 1658 r., a więc równo 361 lat temu. Był to niezwykle trudny czas potopu szwedzkiego, czyli wojny polsko-szwedzkiej z lat 1655-1660. Czarniecki był jednym z bohaterów działań zbrojnych, w których brał aktywny udział. Wspomnianego dnia 14 grudnia hetman przeprawił się z polskimi wojskami na wyspę Als, aby tam wspomagać Duńczyków, gdyż ci wówczas także toczyli wojnę ze Szwedami.

Dziennikarska manipulacja, wybiórcze fakty. Neguje poważny problem zanieczyszczenia powietrza w PolsceDziennikarska manipulacja, wybiórcze fakty. Neguje poważny problem zanieczyszczenia powietrza w PolsceCzytaj dalej

Stefan Czarniecki w polskim hymnie

Warto zaznaczyć, że wyspa znajduje się mniej więcej pół kilometra od stałego lądu, więc szybkie przesunięcie wojsk było stosunkowo trudne. Nie wiadomo, jak dokładnie udało się tego dokonać. Niektórzy historycy twierdzą, że użyto przy tym łodzi i holowano płynące konie. Uczestnik zdarzeń Jan Chryzostom Pasek zapewniał za to, iż armia przedostała się wpław wraz ze zwierzętami. Dzięki pomocy brandenbursko-polsko-habsburskich wojsk wyspę Als udało się ostatecznie wyswobodzić. Kampania okazała się więc zdecydowanie udana.

To właśnie stamtąd w sierpniu 1659 r. Czarniecki oraz armia powrócili później do kraju, aby następnie wyruszyć na kolejną wojnę, tym razem przeciwko Rosji. Wydarzenia te okazały na tyle istotne i symboliczne, że do dziś wspominamy je w polskim hymnie.

NAJLEPSZE DZIŚ:

  1. Mięso z psa w warszawskiej knajpie? Kontrowersyjny fake powraca na Twitterze
  2. Trzynasta emerytura miała pomóc wszystkim seniorom. Kto nie będzie mógł w przyszłym roku na nią liczyć?
  3. Cały świat zwrócił wzrok ku 34-letniej premier Finlandii. W jakim wieku polscy szefowie rządu obejmowali stanowisko?

Źródło: Muzeum Historii Polski / Paweł Cichocki

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News