Olga Tokarczuk
Autor Piotr Burakowski - 25 Września 2020

Tokarczuk zrezygnowała z przyznanego tytułu. O co chodzi w sprawie?

Oldze Tokarczuk przyznano miano honorowej obywatelki Dolnego Śląska. Radni Sejmu Województwa Dolnośląskiego honorowym obywatelem uczynili także biskupa seniora diecezji świdnickiej Ignacego Deca. Posłowie PiS stwierdzili, że znalezienie się obok bp Ignacego Deca to “nobilitacja dla Tokarczuk”, ale opozycja uważa, że jego kandydatura to prowokacja – podaje Onet.

Opozycyjni radni KO oraz klub Nowoczesna Plus skrytykowali zaproponowaną przez radnych PiS kandydaturę bp. Ignacego Deca. Zarzucili bowiem, że została ona zgłoszona "w ostatniej chwili" i "w kontrze" do kandydatury Olgi Tokarczuk.

Przeciw uhonorowaniu duchownego opowiedziało się kilka tysięcy osób, które podpisały petycję, a dokument został przekazany do dolnośląskiego urzędu. Bp Ignacy Dec jest m.in. autorem wypowiedzi uderzających w osoby identyfikujące się jako LGBT. Co więcej, bp Ignacy Dec krytykował Nobla dla Olgi Tokarczuk.

Bp Dec uderza w Tokarczuk

"Jak wiemy, za tę powieść ["Chłopów" – przyp. red.] Reymont otrzymał nagrodę Nobla. Może wtedy to były inne kryteria, a dzisiaj to są różne kryteria, dlatego się nie przejmujemy tymi Oscarami czy nagrodami, bo to względy ideologiczne dzisiaj przeważają. Jak jesteś przeciw gender czy LGBT, to cię tam nie umieszczą – powiedział duchowny w trakcie III Ogólnopolskiej Pielgrzymki Seniorów na Jasną Górę, która miała miejsce w tym roku.

To nie jedyne słowa, które wygłosił bp Ignacy Dec. – Nękają nas trudy, rany, choroby życia publicznego, narodowego. Starsi mówią, że nawet za czasów komunistycznych nie było takich zachowań i takich działań antykościelnych, bluźnierczych jak dzisiaj, że diabeł zrzucił szaty czerwone i przebrał się w szaty tęczowe – tłumaczył.

– Wierni Kościoła katolickiego bywają dziś boleśnie doświadczani, nie przez więzienia czy zadawanie cierpień fizycznych, jak to było w minionych czasach i jak to bywa i dzisiaj w niektórych krajach azjatyckich czy afrykańskich, ale przez kamienowanie medialne za wypowiedzi w obronie wartości katolickich – dodawał.

Tokarczuk zaprzecza, że napisała list do TrzaskowskiegoTokarczuk zaprzecza, że napisała list do TrzaskowskiegoCzytaj dalej

Pisarka nie przyjmie tytułu

Głos w sprawie zabrała sama Olga Tokarczyk, która zdecydowała, że nie przyjmie tytułu, odcinając się od politycznej gry.

"Szanowni Państwo, dziękuję tym wszystkim, którzy wspierali moją kandydaturę do tytułu honorowej obywatelki Dolnego Śląska i czuję się zaszczycona tym wyróżnieniem" – napisała Olga Tokarczuk, zwracając się do Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

"Niestety jednak nie mogę przyjąć tego tytułu. Wyróżnienie to, zamiast być radosnym świętowaniem poczucia wspólnoty, stanowi ilustrację bolesnego rozdarcia naszego społeczeństwa, zaś świadome kreowanie tej sytuacji, a co za tym idzie podsycanie emocji towarzyszących temu wyborowi, antagonizuje mieszkańców Dolnego Śląska jeszcze bardziej. Z przykrością więc zmuszona jestem odmówić przyjęcia tej godności, ponieważ nie chcę stać się obiektem takich działań i elementem tej gry" – dodawała autorka "Ksiąg Jakubowych".

Olga Tokarczuk na Twitterze?

Przypomnijmy, że Olga Tokarczuk doczekała się na Twitterze satyrycznego konta. Konto @tokarczukolga_ jest prowadzone od listopada 2019 roku. Zostało więc założono po tym, jak pisarka została laureatką literackiego Nobla za rok 2018 rok – o zdobyciu nagrody Szwedzka Akademia poinformowała 10 października ubiegłego roku.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Czeka nas najdłuższy weekend bez handlu? Tak, to prawda
  2. To słowa o. Rydzyka? “Nie może odmówić współżycia mężowi. Musi zamknąć oczy i myśleć o Polsce”

Tweety, jakie znajdziemy na koncie, dotyczą Białorusi, LGBT w Polsce czy ochronny zwierząt futerkowych. Nie brak opinii na inne bieżące tematy, a także sarkastycznych komentarzy odnoszących się do informacji na temat pisarki.

Źródło: Onet
Foto: YouTube.com / DW Polski

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News